• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Aidatta adalet yok

Birçok sitenin yönetim planında 1+1 daire ile 4+1 dairenin aynı aidatı ödeyeceğine dair hüküm bulunduğuna dikkat çeken Başkanı , bu gibi durumlarda site sakinlerinin 5’te 4 çoğunlukla yönetim planını değiştirebileceğini söyledi

Aidatta adalet yok
Giriş Tarihi: 16.8.2019

Büyükşehirlerdeki site ve apartman aidatları, ev sahipleri ve kiracılar için önemli bir ekonomik yük oluşturuyor. Yapılan araştırmalar, aidatların bazı sitelerde bin 200 liraya ulaştığını gösteriyor. Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı avukat Ali Güvenç Kiraz, aidatların kira bedelinden yüksek olamayacağı uyarısında bulunarak, "Yönetim planlarında 1+1 daire de 4+1 daire de eşit öder yazıyor. Bu adil değil ama yönetim planı bu, sistemin anayasası olduğu için uymak zorundayız" dedi.

'HAKLARIMIZI BİLMİYORUZ'

KIRAZ, bu durumda site sakinlerinin toplanıp 5'te 4 çoğunlukla yönetim planını değiştirip adilane bir yönetim planı hazırlaması gerektiğini söyledi. Tüketicilerin bir ev ya da işyeri alırken tapu ve belediyeye giderek taşınmaz üzerinde takyidat olup olmadığına baktığına buna karşılık yönetim planını kimsenin okumadığına dikkat çeken Kiraz, "Oysa yönetim planları apartman ve site hayatının anayasası. Bu noktayı çok atladığımız için sorunlar ortaya çıkıyor" diye konuştu.

Vatandaşın kanuna ve yönetim planlarına yeterli ilgili göstermemesi nedeniyle haklarını bilmediğini ifade eden Ali Güvenç Kiraz, şunları söyledi:

"İşletme bütçesi, yani o binayla ilgili apartman görevlisi, güvenlik, ortak aydınlatma gibi sitenin günlük yaşamını sağlayan her türlü giderine ev sahibi de kiracı da dahildir. Ancak yatırım bütçesi taşınmazın kiracısını ilgilendirmeyen tarafıdır. Asansör değiştireceğiz, binamızı demirbaş malzemeler alacağız kiracı bu harcamaya katılmak zorunda değil. Örneğin havuz ve spor salonu gibi yerler ortak alan ama diyelim bir sinema salonu açmak istediniz veya bir bebek odası açılması kararı alındı. Bunlara burayı kullanmayan kimsenin katılma zorunluluğu yok. Buna dikkat edilmeli."

6 AY İÇİNDE İTİRAZ HAKKI VAR

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı avukat Ali Güvenç Kiraz, aidatların belirlendiği yönetim planlarının, Kat Malikleri Genel Kurulu'nda kabul edildiğini belirterek, "Kat Malikleri Genel Kurulu toplantılarına katılan bir toplum değiliz. Bu toplantılar önce 100 kişiyle başlıyor sonra 20'lere düşüyor. Yani 16-20 kişinin kararıyla belirlenen aidatlarla çok fazla insanı mağdur edebiliyor" dedi. Genel Kurul kararına 6 ay içinde itiraz hakkı olduğunu vurgulayan Kiraz, "Ancak istenilen aidat kaleminin çok usulsüz olması gerekiyor ki mahkeme iptal kararı versin. Bu nedenle mutlaka yüzde 51'i bulmak ve o genel kurula katılıp aidat oranlarını değiştirmek gerekiyor" diye konuştu.

Aidatta adalet yok haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA