• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

büyük pazar’

‘Türkiye büyük pazar’

27.05.2018, 23:20

Yenigün, “2017 yılı verilerine göre, sanayiinin 6’ncı büyük ihraç pazarı konumunda” diye konuştu

OTOMOBİL REHBERİ - ERCAN KARACA

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, "2017 yılı verilerine göre, Türkiye otomotiv sanayiinin 6'ncı büyük ihraç pazarı konumunda. Otomotiv ihracatının yaklaşık yüzde 5'ini oluşturan ABD'ye otomotiv ve parça ihracatının 2017 senesinde bir önceki yıla göre artış gösterdi".

YÜZDE 6 ARTIŞ OLDU

Yenigün sözlerini şöyle sürdürdü, "2018 senesinde ihracatın kompozisyonundaki değişiklik sebebiyle adet bazında azalma olmasına rağmen yan sanayideki ihracat artışı nedeniyle toplam değer bazında yüzde 6 artış olduğunu da belirtti. Yenigün, ABD'nin motorlu taşıt araçları ve parçaları ithalatının ülkenin ulusal güvenliğini tehdit edip etmediğinin incelenmesi amacıyla soruşturma başlatmasıyla ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. ABD'nin almış olduğu kararları dünya ticareti açısından endişe verici bir gelişme olarak değerlendiren OSD Başkanı Yenigün, "Bu tür girişimler küresel ticarette gerginlik oluşmasına sebebiyet verebilecektir" ifadelerini kullandı.

Yenigün, ABD tarafından başlatılan söz konusu soruşturma girişiminin, uluslararası ticaret ortamının olumsuz bir sarmala girme riskini arttıracağı endişesi taşıdıklarını belirtti. Kararı endişe verici bir gelişme olarak değerlendiren OSD Başkanı Yenigün, "Bu tür girişimler küresel ticarette gerginlik oluşmasına sebebiyet verebilecektir" diye konuştu.

Ülkemizin ABD'ye ihracatının gümrük vergisine tabii olduğunu belirten Yenigün, ABD'ye ülkemizden yapılan ihracatta otomobil için yüzde 2,5 ticari araçlar için ise araç tipine bağlı olarak yüzde 4 ile 25 arasında gümrük vergisi uygulanmakta olduğunu belirtti.

FAYDALI OLACAKTIR

ABD Ticaret Bakanlığı'nın ithal otomobillerin pazar payının son dönemde yüzde 48'e çıkmasını bu soruşturma için önemli bir sebep olarak gösterdiğine vurgu yapan Yenigün, ülkemizde ithal araçların pazar payının 2017 sonu itibariyle otomobillerde yüzde 70, ticari araçlarda yüzde 46 olmak üzere toplam pazarda yüzde 64 olduğunu belirtti. Yenigün, bu soruşturmanın küresel ticaret dengelerini gözetecek şekilde yürütülmesinin küresel ekonominin sağlıklı işleyişi açısından gerekli ve faydalı olacağını da sözlerine ekledi.

‘Türkiye büyük pazar’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN