• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Aracınızın muayenesini zamanında yaptırın güvenle seyahat edin

Araç muayenesinin trafik güvenliği açısından hayati önemi olduğunu belirten , sürücüleri bilgilendirerek, muayene sürecinin hem daha hızlı ve kolay tamamlanmasını hem de trafikte güvenliği artırmayı amaçlıyor

Aracınızın muayenesini zamanında yaptırın güvenle seyahat edin
Giriş Tarihi: 15.7.2019

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın belirlediği standartlarda tüm ülke çapında araç muayene hizmeti veren TÜVTÜRK, sürücüler ve araç sahiplerinin, araç muayene hizmeti süreciyle ilgili daha fazla bilgilenmesi amacıyla başlattığı bilgilendirme çalışmalarına devam ediyor. Araç muayenesinin trafik güvenliği için hayati öneme sahip olduğunu belirten TÜVTÜRK, sürücüler ve kamuoyunu bilgilendirerek, muayene sürecinin hem daha hızlı ve daha kolay tamamlanmasını hem de trafik güvenliğinin artırılmasını amaçlıyor. TÜVTÜRK iş ortağı AKTUR Araç Muayene A.Ş. de 20 sabit, bir motosiklet, 4 gezici istasyon ve 3 gezici traktör istasyonu ile İzmir, Manisa, Aydın ve Denizli ilinde hizmet veriyor. AKTUR, yılda yaklaşık 1 milyon aracın periyodik ve yola uygunluk muayenelerini, yaklaşık 500 bin aracın ise egzoz gazı emisyon ölçümünü gerçekleştiriyor. AKTUR, TÜVTÜRK randevu alma sürecinde, muayene öncesi, muayene sırası ve sonrası araç muayenesi hakkında araç sahiplerinin bilmesi gereken tüm bilgileri paylaştı. İşte detaylar...

MUAYENE ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER
● Aracınızın muayene zamanı geldiğinde, öncelikle randevu almalısınız. İstasyonlarımıza gelmeden, internet sitemizden ve çağrı merkezimizden ücretsiz olarak randevu alabilirsiniz.
● Randevu alma sürecinde ve muayene öncesinde araçlar için borç kontrolü yapılır ve trafik cezası, motorlu taşıt vergisi ve köprü, otoyol borçları sorgulanır. Bu nedenle randevu alımı sırasında borç durumunu öğrendikten sonra borcunuz varsa, mutlaka muayene öncesi ödeyerek gelin.
● Büyükşehir merkezlerindeki yoğun istasyonlara randevu alıyorsanız, tüm muayene süreci için en az 2 saat ayırın, zaman planınızı buna göre yapın. ● Muayene için istasyonumuza gelirken ruhsatınızı ve TC Kimlik No'lu bir kimliğinizi mutlaka yanınızda bulundurun.
● Aynı takvim ayı içinde bir sefere mahsus olarak, ek bir belge olmaksızın 1 adet şirket aracı ve veya 1 adet şahsi araç muayeneye getirebilirsiniz.
● Yine aynı takvim ayı içinde size ait olmayan başka bir araç muayene ettirmek içinse vekalet almanız gerekir.
● Şahsınıza ait araçların muayeneye getirilmesiyle ilgili hiçbir sınırlama yoktur.
● Gerçek ve tüzel kişilere özel farklı durumlarla ilgili detaylı bilgi 'www. tuvturk.com.tr'de.
● Muayeneden önce geçerli bir egzoz emisyon ölçümünüzün olup olmadığını mutlaka kontrol edin!
● Geçerli egzoz gazı emisyon ölçümünün olmaması 'Ağır Kusur' olarak değerlendirilir. Bu hizmeti TÜVTÜRK istasyonlarından uluslararası standartlarda alabilirsiniz.
● Araç muayene ücretleri, nakit olarak tahsil edilir. Lütfen yanınızda nakit bulundurmayı unutmayın!

GÜVENİLİR EGZOZ GAZI EMİSYON ÖLÇÜMÜ TÜVTÜRK'TE
EGZOZ Gazı Emisyon Ölçümü trafikte seyreden motorlu kara taşıtlarından kaynaklanan Egzoz Gazı Emisyonları'nın kontrolüne dair hazırlanan yönetmelik gereğince yapılır. Hususi (binek) ve Resmi Otomobiller: İlk üç yaş sonunda ve sonrası her iki yılda bir yapılmalıdır. Diğer Motorlu Taşıtlar: İlk bir yaş sonunda ve sonrası yılda bir yapılmalıdır. Tarım ve Orman Traktörleri, Motosiklet ve Mopedler ve 1979 model yılı ve öncesi dizel motorlu taşıtlar, Hibrit ve Elektrikli araçlar ile Hidrojen Yakıtlı araçlar Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm işleminden muaflar.​

MUAYENE ÖNCESİ YAPILABİLECEK BASİT KONTROLLER​
KENDİ başınıza yapabileceğiniz bu kontrollerle hem aracınız daha güvenli hale gelir hem de kolayca giderebileceğiniz basit sorunlar nedeniyle muayeneden kalma ihtimali azalır. İŞTE o kontroller...

1 Aracınızın tüm ön ve arka aydınlatma sistemleri, sinyaller, iç aydınlatma ve geri vites lambası çalışır durumda olmalıdır.

2 Aracınızın ön ve varsa arka cam yıkama sistemleri çalışır durumda, aynaları da eksiksiz ve hasarsız olmalıdır.

3 Emniyet kemerlerinin, tam ve çalışır durumda olması gerekmektedir.

4 Aracınızda, yangın tüpü, ilk yardım çantası, 2 adet üçgen reflektör gibi araç ekipmanlarının trafik güvenliği açısından bulundurulması gerekmektedir.

5 Tescil Belgeleri'nde belirtilen "Şasi Numarası"nın aracın gövdesi üzerinde belirtilen numaralarla aynı ve tam olması gereklidir.

6 Lastiklerinizde yarık, yırtık, kesik olmamalıdır.

7 Aracınıza LPG, CNG veya LNG monte ettirdiyseniz, mutlaka tadilat muayenesi ile ruhsata işlenmiş olmalıdır.

8 Traktör römorkları, römork ve yarı römork kamyonların arkasında uygun arka işaret levhası takılı durumda olmalıdır.

9 Minibüs ve otobüs araç sahipleri, araçlarda, acil çıkış levhalarının ve yeterli adette acil çıkış çekicinin bulunup bulunmadığını kontrol etmelidir.

10 Kamyon, römork ve yarı römorkların arkasında ve yanında çepeçevre ve/veya boylamasına uygun reflektif şeritler takılı durumda olmalıdır.

ARACINIZ LPG'LİYSE LÜTFEN DİKKAT!
LPG tank ve marka ve seri numaraları okunabilir olmalıdır. Bu bilgiler okunmuyorsa veya mevcuttaki, kayıtlı olandan farklı bir tanksa ayrıca yakıt sistemi montaj belgesi istenir.
ANCAK aracınız LPG sistemindeki bir ağır kusur nedeniyle muayeneden kalırsa, muayene tekrarında bu yakıt sistemi montaj belgesinin temin edilmesi gerekir.
EĞER aracınızdaki LPG ruhsata işli değilse, Tadilat Muayenesi süreciyle ruhsata işlenmiş olmalıdır...

ARACINIZDA TADİLAT YAPILDIYSA LÜTFEN DİKKAT!
ARACINIZDA herhangi bir tadilat varsa ruhsata işlenmiş olmalıdır. Bu işlem yapılmadıysa tadilat muayenesine başvurulmalı ve sayılan belgelere ek olarak: ■ Tadilat projesi ve hesapları ■ Yakıt sistemi montaj belgesi TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonları güvenli yolculuklar diler...

TRAKTÖR VE MOTOSİKLETLER İÇİN ÖZEL İSTASYONLAR
TÜVTÜRK, muayene istasyonlarına ulaşmakta sorun yaşayan traktör ve motosikletler için gezici istasyonlar kuruyor. Ayrıca İzmir Konak'ta motosikletler için özel bir muayene istasyonu bulunuyor. Bir aracın periyodik muayenesinin eksiksiz olması, sadece kullanıcısının değil, trafikteki diğer insanların da güvenliğini artıran çok önemli bir unsur. Bu durum, traktörler için de geçerli. 'T Sınıfı Araçlar' olarak sınıflandırılan traktörler ve her türlü römorkun ilk üç yaş sonunda ve sonrasında da her üç yılda bir periyodik muayene yaptırması gerekiyor. Traktörlerin muayene süreçlerinde yapılan kontrol ve testlerle; can ve mal emniyeti ile trafik güvenliği açısından tehlikeli olacak veya tamirine ihtiyaç duyulacak derecede kusurlarının/ eksiklerinin bulunup bulunmadığı, karayolunda seyir etmesinde sakınca olup olmadığı kontrol ediliyor. Ülkemizde kanunlara göre motosikletin de üç yaşından sonra her iki yılda bir muayene yaptırması gerekiyor

Aracınızın muayenesini zamanında yaptırın güvenle seyahat edin haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA