• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Hibrit araçlara % 60 teşvik

Hükümetten hibrit araçlarla ilgili yeni müjde geldi. Hibrit araçlara yüzde 60’a varan teşvik getirilirken, sıfır araç alacaklar için de hurda teşvik oranları artırıldı

Hibrit araçlara % 60 teşvik
Giriş Tarihi: 12.8.2019

Çevre kirliliğini önleme noktasında önemli adımlar atan hükümet, dünyayı en çok kirleten etkilerden birini azaltmak için de hamlelerini sürdürüyor. Bu noktada egzoz salınımını azaltmak için çeşitli teşvikler sunulurken, hem elektrikli arabaların sayısının artırılması, hem de eski model araçların azaltılması amaçlanıyor. Konuyla ilgili en önemli unsur ise 'hibrit' yani benzinin yanı sıra elektrikle de çalışabilen araçlar.

EK DESTEKLER VAR
Hibrit araç pazarını hareketlendirmek isteyen hükümet, ek vergi indirimleriyle bu araçları cazip hale getiriyor. Toyota Plaza Aksoy Müşteri İlişkileri Yöneticisi Pakize Genç, geçtiğimiz aylarda onaylanan hurda teşvikleri ile ilgili detaylı bilgi verdi. Hurda teşvik oranlarında ÖTV tutarına göre 8 bin ile 10 bin lira arası olan teşvik rakamlarının artarak 12 bin ile 15 bin lira arasında olduğunu söyleyen Pakize Genç, hükümetin Hibrit araçlarda da vatandaşlara yüzde 60'a varan teşviklerinin de olduğunu belirtti.

OLDUKÇA REVAÇTA
Hibrit araçların revaçta olduğunu ve hükümetin bu araçlarda yüzde 60'a varan teşviklerinin bulunduğunu söyleyen yetkililer, "Geçtiğimiz aylarda hurda teşvik oranında ÖTV tutarına göre 8 bin ile 10 bin lira arasında değişen bir indirim yansıması söz konusuydu ama bu oran arttı ve yine ÖTV oranına göre belirlenme sureti ile, 12 bin ile 15 bin lira arasında değişen hurda teşviki söz konusu şu an. Bilindiği gibi hükümetlerin zaten çevreyi rında aradaşlara reyi koruma kanunu uyarınca hibrit araçlara desteği söz konusu. Hükümetimizin de hibrit araçlarda yüzde 60'a varan ÖTV teşviki mevcut. Bu araçlar da zaten şu anda çok revaçta" diye konuştular.

GELECEĞİN ARABALARI
Hibrit (melez) otomobillerin amacı benzin sarfiyatını azaltmak. Bunu sağlamak için hibrit arabalar trafikte düşük hızlarda benzin motoru yerine elektrik motorunu kullanmakta ve bu sayede kısmen 0 emisyon salınımı sağlamakta. Elektrik motorunun çalışması için gerekli enerji, benzin motoru çalıştırıldığı zamanlarda ya da frenleme sırasında akülere şarj ediliyor. Dolayısıyla bu araçların elektriğe bağlanarak şarj edilmesi gibi bir gereksinim de olmuyor. Hibrid arabaların yaklaşık 10 yıl içerisinde benzin motorlu arabaların yerini alacağı öngörülüyor.

10 BİN LİRAYI AŞIYOR
85 bin lirayı aşmayan hibrit otomobillerde ÖTV %30, 135 bin lirayı aşmayanlarda da %35 olarak uygulanıyor. Burada önemli olan silindir hacmi. Yani 1.8 lt'lik bir hibrit otomobil için vergi indirimi söz konusu oldu. ÖTV tutarına göre 8 bin ile 10 bin lira arasında değişen bir indirim yansıması söz konusuydu ancak bu oran daha da arttı. Bazı modellerde 10 bin lirayı aşan indirimler söz konusu.

Hibrit araçlara % 60 teşvik haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA