• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

kapıda

, ve arasında krizi yaşanıyor. Rusya’nın desteklediği iddia edilen hacker saldırıları ortalığı karıştırdı. İddialar karşısında uzmanlar böyle bir savaşın ekonomik boyutunun tahmin edilenden büyük olacağını belirtiyor

Siber savaş kapıda

22.04.2018, 00:00

GELECEĞE BAKIŞ - ERMAN AZAR

İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi (NCSC), Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI ) ve Amerikan İç Güvenlik Bakanlığı Rusya'nın küresel çapta bir siber saldırı düzenleyebileceği uyarısında bulundu. Yapılan ortak açıklamada gizli servislerin elde ettiği bilgiler doğrultusunda, kullanılan yöntemlerin ayrıntılarına ve Rus bilgisayar korsanlarının büyük bir oranda internet ağlarının altyapısına sızdığına yer verildi. Uzmanlar, bu hazırlıkların bir siber saldırı ihtimalini ortaya koyduğuna dikkat çekti

TELEFONLAR RİSK ALTINDA

İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Merkezi yetkilisi Ciaran Martin yaptığı açıklamada, Rusya'nın sanal ortamdaki saldırgan tavrıyla mücadele için önemli bir dönemde olduklarını ifade etti. Ciaran, dünya genelinde milyonlarca bilgisayarın Rusya'nın olası saldırısının hedefinde olduğuna dikkat çekti. Bunun yanı sıra, Avrupa'daki haber kaynakları, akıllı telefonların da büyük risk altında olduğunu ifade etti. Bu konuda önlem olarak güvenilmeyen kaynaklara ait uygulamaları yüklerken çok dikkat edilmesi gerektiği uyarısı yapıldı.

DAHA ÖNCE DE YAPILMIŞTI

Beyaz Saray'ın Siber Güvenlik Birimi Başkan Yardımcısı Rob Joyce ise, "Siber saldırı, düşmanın elindeki kuvvetli bir silah" yorumunu yaptı. Saldırı uyarısı yapan İngiltere ve ABD, 2017 yılındaki 'NotPetya' adlı siber saldırıdan Rusya'yı sorumlu tutuyor. Siber saldırı nedeniyle milyarlarca dolar zarar oluşmuştu.
Rusya suçlamaları geri çevirirken, Yine Rusya'nın 2016 yılındaki ABD başkanlık seçimlerine müdahale ettiği de iddialar arasında yer almıştı.

İNGİLTERE'DE YATIRIM ARTTI

İngiliz basını, Rusya'nın İngiltere'nin ağlarına saldırması durumunda, İngiltere'nin de siber saldırıyla karşılık vermeye hazır olduğunu yazdı. Ulusal Siber Güvenlik Ajansı'ndan (GCHQ) bir yetkili, Rusya'nın siber saldırılar düzenlediğini iddia ederek bu saldırılara devam edeceğini söyledi.
İngiltere'nin Milli Siber Güvenlik Stratejisi kapsamında, 1,9 milyar sterlinlik bir kaynağı siber tehditlerle mücadeleye ayırmayı planladığı açıklanmıştı.

KAYIP ÇOK BÜYÜK OLABİLİR

Konuyu değerlendiren uzmanlar, olayların daha da ciddiye binmesi tehlikesine karşı uyarılarda bulundu.
Devlet kurumları ve bankaların da zarar göreceği bir siber savaşın İngiltere'ye faturasının haftalık 2 milyar sterlinin üzerinde olabileceğini ifade eden güvenlik uzmanları, "ABD'deki kayıp ise bunun 3 katı olacaktır. Bu nedenle tansiyonu düşüren açıklamalar yapılması daha doğru. Rusya böyle bir hazırlığı olsa bile adım atmak için karşı tarafı bekleyecektir" dedi.

"SİZ YAPMAZSANIZ BİZ DE YAPMAYIZ"

Kremlin'den ABD ve İngiltere'nin açıklamalarına yorum gelmezken, Londra'daki Rus Büyükelçiliği Moskova hakkındaki iddiaların "Pervasız, kışkırtıcı ve asılsız bir politika" olduğunu söyledi.
Twitter'da "Rusya'nın herhangi bir siber saldırı planı yok" açıklaması yapan Londra'daki Rusya Büyükelçiliği, İngiltere'nin benzeri bir saldırıda bulunmadığı müddetçe Rusya'nın böyle bir şey yapmayacağını söyledi.

Siber savaş kapıda haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA