• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Patron çıldırdı

Patron çıldırdı

06.05.2018, 00:07

SpaceX ile uzaya roket göndererek dünyanın gündemine oturan ’ın başı kendi otomotiv şirketi ile dertte. Yaptığı son açıklamayla Tesla’ya 2 milyar dolar kaybettiren Musk, eleştirmenlere ve uzmanlara karşı olumsuz tavrını sürdürüyor

GELECEĞE BAKIŞ - ERMAN AZAR

Otomobil üreticisi Tesla'nın geleceği tartışma konusu olurken, şirketin kurucusu Elon Musk ise son günlerde oldukça sinirli tavrıyla dikkat çekiyor. Tesla'nın nakit paraya ihtiyacının olduğu analizlerine ve yatırımcıların Tesla hisselerindeki dalgalanmayla ilgili eleştirilerine sert cevap veren Musk, "Hisseleri satın ve bir daha almayın, günlük al sat yapanların arzularını daha az önemseyemezdim" dedi.

ANALİSTLERİ TERSLEDİ

Elon Musk, geçtiğimiz günlerde açıklanan şirketin ilk çeyrek finansal raporlarının ardından yatırımcılar ve analistlerle bir araya geldiği bir sorucevap etkinliği düzenledi. Analistlerin sorularını sıkıcı bulan Musk, yatırımcılara da çıkıştı. Çarşamba günü 305 dolara çıkan ancak son işlem gününde 279 dolara kadar inen hisse fiyatlarının ardından Musk, yatırımcılara "Dalgalanmayı kaldıramıyorsanız Tesla hisselerini satın ve bir daha da almayın" diyerek çıkıştı.

DAKİKADA 8 BİN DOLAR

Günlük al sat yapanların arzularını tatmin etmek gibi bir amacım yok" derken, analistlerin şirketin 1 milyar dolarlık nakit kaynağını yaktığına dair soruları da cevaplamayan Musk yatırımcılardan karşılık buldu.
Toplantının ardından mesajı alan yatırımcılar hisseleri sattı. Elektrikli otomobil devi Tesla hisseleri yüzde 8.9 değer kaybetti. Daha önce dakikada 8 bin dolar kaybettiği açıklanan şirketin bu kan kaybıyla daha da zayıfladığı yorumları yapıldı.

KAR EDECEĞİZ DEDİLER

Analistler, Tesla'nın nakitsiz kalma durumuna dikkat çekse de, Musk bu iddiaları reddediyor ve şirketin bu yıl sermaye ihtiyacının olmadığını ve fon toplamak istemediğini üzerine basa basa söylüyor.
Elon Musk yorgun ve kızgın. Artık sempatik halinden eser kalmaması şirketin değerini etkiledi. Bunun üzerine bir de sert bir çıkış yapınca yatırımcıları kaçırdı. Zincirleme bir kaza meydana geldi. Sürekli kar edeceklerini ifade ediyorlar ancak bu pek de mümkün görünmüyor.

KURTULUŞ YOLU İÇİN 2 SENARYO VAR

Tesla'nın yoluna devam edebilmesi için 2 farklı senaryo görünüyor.
Yatırımcı seviyesinin tekrar artırılabilmesi için yeni çıkacak olan Tesla modeli inanılmaz bir kampanya ile gelebilir.
Elon Musk'ın çılgın biri olduğunu düşünürsek, bu ihtimal Tesla'yı kurtaracak bir adım olabilir. İkinci senaryo ise, Tesla'nın Elon Musk ile yollarını ayırması.
Şirket üyeleri Haziran ayında önerileri görüşecek. Bu önerilerden biri de Elon Musk'ın CEO'luk görevinden alınması olacak. Eğer bu gerçekleşirse, Musk bir daha Tesla'nın iç işlerine karışamayacak.
Bu durum da yatırımcıyı tekrar Tesla'nın güvenli olduğuna ikna edebilir ve şirketi kurtarabilir.

Patron çıldırdı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN