• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Çakabey, ’ın Dünya Bilim Ödülü’nü Türkiye’ye getirdi

Çakabey, Google’ın Dünya Bilim Ödülü’nü Türkiye’ye getirdi
Giriş Tarihi: 3.8.2019

Google'ın düzenlediği bilim yarışması Google Science Fair'de verilen 5 ödülden biri , İzmir Çakabey Okulları öğrencisi Tuan Dolmen'in oldu. 120 ülkeden, binlerce başvurunun yapıldığı yarışmanın 20 finalisti, ABD'de Silikon Vadisi'ne davet edildi. Google, buradaki değerlendirmede beş öğrenciyi ödüle layık gördü. "Enerji üretmek için ağaçların titreşimlerini toplamak üzere tasarlanmış dijital tarım modülü" isimli projesi ile Tuan Dolmen "Scientific American Innovator" ödülüne layık görülerek tüm Türkiye'ye gurur yaşattı. Projesinde tarım sektöründeki alternatif enerji kaynaklarının eksikliği sorununu ele alan Tuan Dolmen, dünyanın en iyi üniversitelerinin öğretim üyeleri tarafından da ilgi ile takip edildi. 15 bin USD burs ödülü de kazanan Dolmen, Çakabey Okulları'na ve ailesine teşekkür ederek sevincini paylaştı.

Çakabey, Google’ın Dünya Bilim Ödülü’nü Türkiye’ye getirdi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA