• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İmar Barışı 'Yapı Kayıt Belgesi' nedir, nasıl alınır?

15 Haziran'a kadar uzatılan İmar Barışı başvuruları tüm hızıyla devam ediyor. Bugüne kadar İmar Barışı'ndan yararlanan milyonlarca vatandaş, düzenlemenin ikinci aşamasına geçmeye hazırlanıyor. Peki, Yapı Kayıt Belgesi sahipleri binalarını nasıl imara uygun hale getirecek? Yapı Kayıt Belgesi sahipleri binalarını nasıl alıp satacak? Yapı Kayıt Belgesi sahipleri binalarını nasıl dönüştürecek, Yapı Kayıt Belgesi sahipleri binalarına nasıl tapu alacak? İşte tüm merak edilen bu soruların cevapları haberimizde..

İmar Barışı 'Yapı Kayıt Belgesi' nedir, nasıl alınır?

15 Haziran'a kadar uzatılan İmar Barışı başvuruları tüm hızıyla devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2018 yılı sonuna kadar yaklaşık 9.6 milyon bina için Yapı Kayıt Belgesi alındığını ve 16.5 milyar lira ödeme yapıldığını açıkladı. Toplam 13 milyon binayı kayıt altına alma hedefiyle hayata geçirilen imar barışından önümüzdeki dönemde yaklaşık 3-4 milyon binanın daha yararlanması bekleniyor.

İmar Barışı 'Yapı Kayıt Belgesi' nedir, nasıl alınır?

YIKILANA KADAR GEÇERLİ

Bugüne kadar İmar Barışı'ndan yararlanan milyonlarca Yapı Kayıt Belgesi sahibi, şimdi de düzenlemenin ikinci aşamasına geçmeye hazırlanıyor.
Yapı Kayıt Belgesi sahipleri binalarını nasıl imara uygun hale getirecek, tapuda cins değişikliği nasıl yapılacak? Yapı Kayıt Belgesi ne kadar süreyle geçerli olacak? Belge alınan bina Hazine veya belediyeye ait bir arsa üzerindeyse neler yapılması gerekiyor? Bu binalar alınıp satılabilir mi, kentsel dönüşüme girebilir mi?

İmar Barışı 'Yapı Kayıt Belgesi' nedir, nasıl alınır?
İmar Barışı 'Yapı Kayıt Belgesi' nedir, nasıl alınır?

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, İmar Barışı'nın ikinci aşaması hakkındaki sorularımızı yanıtladı. Yapı Kayıt Belgesi'nin yapı yıkılana veya kentsel dönüşüme girene kadar geçerli olduğunu söyleyen Ali Güvenç Kiraz, bu yapılarda kat mülkiyeti kurulması için belli bir süre belirlenmediğini belirtti.

İmar Barışı 'Yapı Kayıt Belgesi' nedir, nasıl alınır?

YÜZDE 100 ONAY ŞART

Birden fazla bağımsız bölümün bulunduğu yapılar için tapuda cins değişikliği yapmak veya iskan yerine geçecek şekilde kat mülkiyeti kurmak için tüm kat maliklerinin onayı gerektiğini anlatan Kiraz, "Bu bağımsız yapılar için söz konusudur. Örneğin çık bloklu yapılarda bazı bloklar İmar Barışı'na girmek istemez, bazı bloklar ise girmek isterlerse, girmek isteyen bloklar kendileri için başvuru yapabilir, Yapı Kayıt Belgesi alabilir ve kat mülkiyetine de o bloğun yüzde 100 onayıyla geçebilir" dedi.

BİZE ULAŞIN