• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kapanan işyerlerine İŞKUR desteği sürecek

Geçtiğimiz günlerde alınan tedbirler sonrasında işleri duran ya da azalan firmaların çalışanları için destekler devam ediyor. Kısa Çalışma Ödeneği ve nakdi ücret desteği ile işverenlerin yükü azalacak. Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem merak edilenleri açıkladı.

Kapanan işyerlerine İŞKUR desteği sürecek

Covid-19 salgını bütün dünya ile birlikte Türkiye'yi de etkiliyor. Bu sebeple bazı kısıtlama kararları da alınıyor. Son olarak özellikle yeme içme sektöründeki firmalar için bazı tedbirler açıklandı. Bu firmalardan bazıları kapanırken bazıları da sadece paket servis olarak hizmet verecek.

Kapanan işyerlerine İŞKUR desteği sürecek

İşçileri ve işyerlerini koruyan birçok tedbir Mart ayından bu yana alınmaya devam ediyor. Bunların en önemlilerinden birisini Kısa Çalışma Ödeneği oluşturuyor. Pandemi döneminde 3.5 milyondan fazla çalışana 20 milyar liranın üzerinde Kısa Çalışma Ödeneği verildi. Bu çalışanların büyük kısmı tekrar işlerine dönerken söz konusu destek devam ediyor. Kısa Çalışma Ödeneği'nde ödemeler brüt maaşın yüzde 60'ı kadar olurken en üst rakam brüt asgari ücretin yüzde 150'sinden fazla olamıyor.

Kapanan işyerlerine İŞKUR desteği sürecek

KİMLER BAŞVURABİLİR?
Alınan kısıtlama kararlarıyla işyerindeki haftalık çalışma sürelerini geçici olarak en az üçte bir oranında azaltan veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetini tamamen veya kısmen en az 4 hafta süreyle durduran her bir işveren kısa çalışma başvurusunda bulunabilir. İşyerinde çalışma süresinin 1/3 oranında azaltılmasından bahsedebilmek için işyerinde çalışma süresinin haftalık 30 saat veya aşağısında olması gerekiyor.

Kapanan işyerlerine İŞKUR desteği sürecek

Kısa çalışma talebinin uygun bulunması hâlinde kısa çalışmaya tabi tutulan işçilerden kısa çalışma başlama tarihinden önceki 60 gün hizmet akdine tabi olanlardan, son 3 yılda 450 gün süreyle prim ödemiş olma şartını taşıyan her bir işçi kısa çalışma ödeneği almaya hak kazanır.

Kapanan işyerlerine İŞKUR desteği sürecek

NAKDİ ÜCRET ÖDEMESİ VAR
Bu arada gerekli prim şartlarını taşımadığı için Kısa Çalışma Ödeneği alamayan işçiler için nakdi ücret desteği devreye giriyor. Burada da brüt asgari ücretin yüzde 40'ı kadar ödeme yapılıyor. Nakdi ücret desteğinden ayrıca ücretsiz izine ayrılan işçiler de yararlanıyor. Burada 17 Nisan 2020 tarihi öncesinde işe giren işçilerin kapsamda olduğunu da hatırlatalım.