• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Konutta yeni dönem

Yeni vergi paketinde yer alan gayrimenkul değerleme sistemi ile konutun değeri belirlenirken malzemeden konuma, zemininden hastaneye yakınlığına kadar 30 değişken dikkate alınacak

Konutta yeni dönem

Yeni vergi paketinde de yer alan gayrimenkul değerleme sistemiyle konut alım satımında yeni dönem başlıyor. Tapu harcının gerçek devir bedeli üzerinden alınması için kademeli olarak yaşama geçirilecek değerleme sistemi ilk etapta Ankara ve İstanbul'da iki ilçede uygulanmaya başlıyor. Gayrimenkul alım satımında yeni düzenlemelere ilişkin merak edilen soruların yanıtları şöyle:

Konutta yeni dönem

1-Değer tespiti nasıl yapılacak?
Gayrimenkulün değeri SPK tarafından yetkilendirilen şirket ve gayrimenkul değerleme uzmanlarının hazırlayacağı raporla belirlenecek. Gayrimenkulünü satmak isteyenler önce tapuya başvurup değerleme uzmanı isteyecek. Satış bedeli emlak vergisi değerinin yanı sıra Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün belirleyeceği değerin altında olmayacak.

Konutta yeni dönem

2-Hangi değişkenler etkili olacak?
Değer tespiti yapacak şirketler SPK tarafından lisanslandırılıyor. Tespit yapılırken gayrimenkulün zemini, hastaneye ana caddeye mesafesi, cephesi, inşaatta kullanılan malzemenin cinsi gibi 30'a yakı değişken dikkate alınacak.

Konutta yeni dönem

3-Raporlar süreli mi olacak, tespit süreci kaç gün sürecek?
Değer tespiti 2 günde tamamlanacak. Satıcı müşteriyi bulup getirdiği zaman satış için beklemeyecek. Bu uygulama 6 ay sonra başlayacak. Raporlar bir yıl geçerli olacak. Tapu değerleme sistemine ilişkin çalışmaların 3 yıllık dönemde tamamlanması hedefleniyor.

Konutta yeni dönem

4-Vatandaşın ortaya çıkan değere itiraz hakkı var mı?
Vatandaşların değerleme tutarına ikna olmaması durumunda iki kez daha rapor alma hakkı bulunuyor.