• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Vergi yapılandırmasında son gün yarın

Vergi, prim, trafik cezası, emlak vergisi, su parası, öğrenim kredisi gibi borçlarınız varsa, kolayca kurtulmak için son gün bu Pazartesi. Faizler siliniyor, peşin ödemede indirim % 90'ı buluyor...

Vergi yapılandırmasında son gün yarın

Milyonlarca vatandaş yapılandırmadan yararlanarak, borçlarından kurtuluyor. 31 Temmuz'da bitmesi planlanan yapılandırmaya başvuru süresi 27 Ağustos'a kadar uzatıldı. Yarın başvuru için son gün. İşte yapılandırmayla ilgili tüm soruların cevapları...

Vergi yapılandırmasında son gün yarın

Hangi borçları kapsıyor?
31 Mart 2018 tarihine kadar ortaya çıkan sigorta prim borçları, Genel Sağlık Sigortası borçları, her türlü vergi, trafik cezaları, karayolları idari cezalar, su borcu, emeklilerin sosyal güvenlik destek primi borçları, öğrenci kredileri yasa kapsamına alındı.

Vergi yapılandırmasında son gün yarın

Ne kazandıracak?
Borçların gecikme faizi, cezası silinecek. Bunun yerine Yİ-ÜFE tutarı hesaplanacak. İlk taksit ödeme süresi içinde peşin ödeme yapanlardan hesaplanan tutarın yüzde 90'ının tahsilinden vazgeçilecek. Taksitle ödeme seçilirse, ana para Yİ-ÜFE katsayı ile çarpılıp bölünecek.

Vergi yapılandırmasında son gün yarın

Nereye başvurulacak?
SGK'ya olan borçlar için sosyal güvenlik il müdürlüklerine ya da merkezlere başvurulması gerekiyor. Maliye'ye olan borçlar için ise başvurular internetten gib.gov.tr, e-devlet (turkiye.gov.tr) adreslerinden ya da ilgili vergi dairesine yapılacak.

Vergi yapılandırmasında son gün yarın

Borçlar nasıl ödenecek?
Borçlulara iki seçenek sunulacak. İsteyen borcunu peşin ödeyecek isteyen ise taksite böldürecek. PEŞİN ÖDEME: İlk taksit ödeme süresi içinde peşin ödeme yapanlardan, Yİ-ÜFE esas alınarak hesaplanan tutarının yüzde 90'ının tahsilinden vazgeçilecek. Tutarın tamamının ilk 2 taksitte ödenmesi halinde ise Yİ-ÜFE tutarında yüzde 50 indirim yapılacak. TAKSİTLİ ÖDEME: İsteyen 6, 9, 12 ve 18 taksiti tercih edecek. Ödemeler iki ayda bir yapılacağı için ödeme süresi 36 aya kadar çıkacak. Taksit seçeneklerine göre 1,05 ile 1,15 arasında katsayı uygulanacak.

BİZE ULAŞIN