• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Ara Güler: Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'ye kafa tutan tek lider

Ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler, daha önce Kısıklı'daki evinde fotoğraflarını da çektiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı çok cesur bulduğunu söyledi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyaya 'Biz varız' diyor, Amerika'nın politikalarına kafa tutuyor. Bugüne kadar Erdoğan'dan başka hangi lider Amerika'ya böyle kafa tuttu, aleyhine tek cümle edebildi?

Ara Güler: Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'ye kafa tutan tek lider

TUBA KALÇIK

Dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Ara Güler, GÜNAYDIN'a çok özel açıklamalarda bulundu. Duayen fotoğrafçı Amerika'nın, savaş kendinden uzak memleketlerde olsun da nerede olursa olsun anlayışı içinde olduğunu ve bölgede terör örgütleri üzerinden savaş çıkarmaya çalıştığını söyledi. Amerikan Başkanı Trump'ın da kukla olduğunu belirten Güler, savaşı Trump'ın değil, aslında CIA'in çıkarmak istediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğraflarını çekmek için Kısıklı'daki evine gittiğini söyleyen Güler; Erdoğan'ın çok cesur bir lider olduğunu da sözlerine ekledi.

Ara Güler: Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'ye kafa tutan tek lider

HAYALLERİMİ GERÇEKLEŞTİRDİM
- Yaşayan en büyük fotoğraf sanatçılarından birisiniz. Geriye dönüp baktığınızda 'Mesleğimleilgili hayalini kurduğum her şeyi yaptım' diyor musunuz?

Hayal ettiğim her şeyi yaptım. İşe foto muhabirlikle başladım. Gazeteciliğin her alanında çalıştım. Polis muhabirliği de yaptım, spor muhabirliği de. Bu işe en alttan başladım yani tüm zorluklarını yaşadım. Dünyanın her yerine gittim. Arjantin hariç haritadaki tüm ülkeleri gezdim ve fotoğraflar çektim. Hayallerimin eksik kalan yanı olmadı. Mesleki açıdan hayal ettiğim birçok şeyi gerçekleştirdim diyebilirim.

- Fotoğraflarınızın her karesinin bir anlamı ve hikayesi var. O anı yakalayabilme becerisi,estetik bakış açısına sahip olmanın yanı sıra güçlü sezgileri de gerektiriyor, değil mi?

Meslekte eskimek diye bir olay vardır, yani deneyim kazanmak, biriktirmek. Meslekte eskiyince böyle kareler de ortaya çıkıyor doğal olarak. Zaten fotoğraf çekmek için oraya her açıdan hazır gidiyorsun. Kareyi yakaladığın anda da çekersin, biter, gider.

Ara Güler: Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'ye kafa tutan tek lider

ABD TERÖRÜ KULLANARAK SAVAŞ ÇIKARIYOR

- Bu sene 90 yaşına giriyorsunuz. Kendinizi nasıl hissediyorsunuz, nasıl bir ömür geçirdiğinizi düşünüyorsunuz?

Çok güzel bir ömür geçirdim, çok güzel arkadaşlıklarım oldu. Dünyanın her yerini gezdim, birçok önemli ismi çektim. Şimdi sağlık sebeplerimden dolayı gidemiyorum. Diyalize giriyorum belirli günler. Allah'tan bu rahatsızlığa geç yakalandım, yoksa bu kadar da gezemezdim. Rahatsızlanmadan önce her yere gidiyordum. Mesela Karadeniz'den giriyor, Malta'dan çıkıyordum. Yabancı gazetelerde çalışırken, para limitimiz yoktu. Canım nereye isterse bilet alıp gidiyordum. Dolu dolu yaşadım hayatı. Çok yer gezdim, çok yer gördüm.

Ara Güler: Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'ye kafa tutan tek lider

- İkinci Dünya Savaşı'nı da yaşamış biri olarak dünyanın gidişatını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Görüyoruz işte. Bakın Amerika'ya; savaş çıkarmaya çalışıyor. Savaş kendinden uzak memleketlerde olsun da nerede olursa olsun anlayışı içinde Amerika. Cephane, harp malzemesi satmak için sürekli kendinden uzak yerlerde savaş çıkarıyor. Sanayilerinin büyük kısmını bunlar oluşturuyor çünkü Amerika için cephane satışı çok önemli. O yüzden sürekli harp çıkarıyor. Böyle yaptıkları için Allah onların belasını verecek zaten. Son yıllarda bakın, kendi askerlerini de kullanmıyor, bunun yerine terör örgütlerini kullanıyor. Trump kukla zaten. Kulağını çekip istedikleri gibi yönlendiriyor onu. Savaşı da Trump değil aslında, mevcut CIA çıkarıyor. Terör örgütleri üzerinden savaş çıkarmak istiyor bölgede. Onları besleyip Türkiye'nin üzerine salmaya çalışıyor. Besledikleri terör örgütlerine karşı da Türkiye kendini korumak için şimdi Afrin'e operasyon yapıyor. Askerlerimiz çok kutsal bir görev yapıyor. Allah yardımcıları olsun.

Ara Güler: Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'ye kafa tutan tek lider

- Çocukluğunuzdaki İstanbul'dan en çok neyi özlüyorsunuz?

Zengin bir ailenin çocuğuydum. Özel arabam bile vardı. Büyükada'da otururduk. Çocukluk arkadaşlarımı, o günleri çok özlüyorum. Güzel bir çocukluk geçirdim. Çocukluğumdan sonra da sevdiğim işi yaptım. Ama çocukluğum deyince aklıma o büyük yangın gelir hep. Babam eczacıydı, dükkanı vardı. Babamın dükkanının yanında film stüdyosu vardı Galatasaray'da. Ben de sinemaya meraklıydım. Stüdyoda çalıştım. Bir gün stüdyoda büyük bir yangın çıktı. İçeride mahsur kaldım. En son kurtarılan bendim oradan. Kıl payı kurtuldum ölümden o gün. Aklıma hep o sahneler geliyor.

 • SON DAKİKA