• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Sinan Tuzcu: Kadına şiddet en az Karadeniz’de var

Sinan Tuzcu: Kadına şiddet en az Karadeniz’de var

İlker GEZİCİ

Atv'nin yeni dizisi 'Sen Anlat Karadeniz', ekran yolculuğuna fırtına gibi başladı. Kadına şiddet konusunu merkeze alan dizi, giderek yükselen temposu ve heyecanıyla milyonları ekrana kilitliyor. Yapımcılığını ve yönetmenliğini Osman Sınav'ın üstlendiği dizide 'Mustafa' karakterini canlandıran Sinan Tuzcu'yla 'Sen Anlat Karadeniz'in başarısını konuştuk. Dizide düşmanını oynayan Mehmet Ali Nuroğlu ile partneri Öykü Gürman'ı öven Tuzcu, "Daha yeni başlıyoruz" diyerek gelecek bölümlerle ilgili mesajlar verdi...

Sinan Tuzcu: Kadına şiddet en az Karadeniz’de var

- 'Sen Anlat Karadeniz', başladığı andan itibaren büyük ilgiyle karşılandı. Bu ilgiyi bekliyor muydunuz?

Senaryoyu çok beğenmiştik; öykünün ne kadar kuvvetli olduğunu aramızda konuşuyorduk. Dolayısıyla bu dizinin tutacağını öngörüyorduk ama 20 reytinge ulaşacağımızı öngörmek pek mümkün değildi. Buna biz de şaşırdık! 4.5-5 bandında başlayıp 7-7.5 bandında bitirmek başarı kabul ediliyor. Biz 20'yi gördük. Meğer Türk milleti Karadeniz dizisi bekliyormuş, bilseydik daha önce yapardık.

Sinan Tuzcu: Kadına şiddet en az Karadeniz’de var

- Bu başarıyı neye bağlıyorsunuz?

Hikayenin Karadeniz'de geçmesinin çok büyük etkisi var. Osman Sınav, çok önemli bir isim ve uzun zamandır bu senaryo üzerinde çalışmış. Hikaye çok basit ve düzgün anlatılıyor. Temposu çok yüksek; boş karakter ve boş sahne yok. İzleyici her bölümü nefesini tutarak izliyor. Dizinin kadına yönelik şiddete dur demesi de çok önemli.

Sinan Tuzcu: Kadına şiddet en az Karadeniz’de var

- Dizinin çıkış noktası zaten kadına yönelik şiddet... Ne düşünüyorsunuz bu konuyla ilgili?

Sırf erkeklerin çirkinliği ve pisliği yüzünden onlarca, yüzlerce kadını kaybediyoruz. İzleyenler, "Ekrana bakamıyoruz, canımız acıyor" diyor. Sen seyrederken bakamıyorsun, bir de buna maruz kalanları düşün! Şiddetin önüne geçmemiz lazım. Bunu bile engelleyemiyorsak ne için yaşıyoruz ki?

Sinan Tuzcu: Kadına şiddet en az Karadeniz’de var

- Karadenizli kadınların diziye yaklaşımı nasıl?

Herkes sevgiyle yaklaşıyor. Türkiye'de kadına şiddetin en az olduğu yer Karadeniz'dir. Çünkü delidir Karadeniz insanı; sağı solu belli olmaz. Bunu bildiği için tutmaya çalışır kendini. Bunu da engelleyecek tek şey kadınlardır... Kadınlar birbirleriyle kenetlenince geriye bir şey kalmıyor. Onlar da bu hikayeyi sahiplendi. Beni pazarda, yolda görenler sarılıp kucaklıyor ama Mehmet Ali (Nuroğlu) için baya zor oluyor!

 • SON DAKİKA