• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

3 haftadan fazla süren öksürüğe dikkat!

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hicran Mammadova, "Öksürük bazen çok ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Öksürük şikâyeti 3 haftadan fazla devam ediyorsa, yaşam kalitesini bozuyorsa muhakkak bir uzmana başvurulmalıdır" dedi.

3 haftadan fazla süren öksürüğe dikkat!

Öksürüğün vücudun savunma refleksi olduğunu söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hicran Mammadova, "Öksürük üç haftadan uzun sürüp, kronikleşiyorsa mutlaka altta yatan hastalık araştırılmalıdır. Bazen öksürük kanser gibi çok ciddi hastalıkların ilk semptomu olabilir.

3 haftadan fazla süren öksürüğe dikkat!

Genellikle sigara, nargile gibi tütün ürünü kullanan, sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren insanlar öksürüğü bu sebeplere bağlayarak doktora gitmeyebiliyor ve bu durum tanıda gecikmelere neden oluyor. Kesinlikle geçmeyen, inatçı öksürük şikayetiniz varsa bir uzmanın kapısını çalmakta fayda var" dedi.

3 haftadan fazla süren öksürüğe dikkat!

TANSİYON İLAÇLARININ YAN ETKİLERİNE DİKKAT!
Tansiyon ilaçlarının yan etki yaparak öksürüğe neden oluğunu ve ilacı kullanmaya devam ettikçe öksürüğün de orantılı olarak devam ettiğini ifade eden Mammadova, "Tansiyon ve çarpıntı için kullanılan ilaçlar tekrarlayan kuru öksürüğe neden olabilir. Gerekli araştırmalar yapıldığı takdirde herhangi bir bulguya rastlanmazsa, hastanın düzenli kullandığı ilaçların yan etkilerine bakarak, ilacı değiştirmekte fayda var" dedi.

3 haftadan fazla süren öksürüğe dikkat!

"ÖKSÜRÜK HASTALIK DEĞİL BELİRTİDİR"
Üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarından sonra sigara içmeyen hastalarda öksürüğün üç hafta, sigara içen hastalarda ise sekiz haftaya kadar uzaya bildiğini söyleyen Mammadova, " Öksürük yapabilecek tüm nedenler tek tek araştırılmalıdır. Öksürüğün şiddeti, karakteri, kuru veya balgamlı olması, gece veya gündüz artış göstermesi, enfeksiyon varsa sonrasında artış ya da azalma olup olmaması, mevsim ve çevresel faktörlerle olan ilişkisi, eşlik eden diğer şikayetlerin olup olmaması araştırılmalıdır" dedi.

3 haftadan fazla süren öksürüğe dikkat!

"REFLÜ DE ÖKSÜRÜĞE NEDEN OLABİLİR"
Uzun süren ve rahatsız edici öksürüğün astım, üst solunum yolu problemleri, geniz akıntısı ve KOAH gibi hastalıkların habercisi olduğunu söyleyen Dr. Mammadova, reflünün de öksürüğe neden olabileceğini ve geç teşhis edildiğini ekleyerek şunları söyledi:

 • SON DAKİKA