• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Mandalinanın faydaları nelerdir?

Uzman sağlıkçılar özellikle kışın C vitamini için tüketilen mandalinanın bilinenden daha fazla yararı olduğunu anlattı.

Mandalinanın faydaları nelerdir?

Mandalina çözünür lif pektin içeriğiyle daha uzun süre tokluk sağlar. Yapılan çalışmalarda pektin tüketiminin obez bireylerde kalori alımını azalttığı görülmüştür.

Mandalinanın faydaları nelerdir?

Diyet lifi alımı diyabet riski, kalp hastalığı, kolon kanseri, obezite ve yüksek kolesterol riskini azaltır. Aynı zamanda mandalinanın içinde yer alan lifler, bağışıklık sistemini güçlendirirken, hafızayı da geliştirir. Ayrıca mandalina tüketmenin ruh halini iyileştirdiği de bilinmektedir.

Mandalinanın faydaları nelerdir?

Potasyum içeriğiyle kemik sağlığı içinde önemlidir. İlerleyen yıllarda kemik erimesine karşı savaşır. Yeterli potasyum alımı yüksek kan basıncını önler ve kalp krizi oluşum riskini azaltır.

Mandalinanın faydaları nelerdir?

Kansere kalkan

C vitaminiyle akciğer, meme, kolon, yemek borusu ve mide kanseri gibi bazı kanser türlerinin oluşumunu önler. Zengin C vitamini vücutta kolajen sentezi için hayati öneme sahiptir. Kollajen yaraların hızlı iyileşmesini sağlar, tendonları, bağları, kemikleri ve kan damarlarını bir arada tutar. C vitamini aynı zamanda besinlerle alınan demir mineralinin emilimini de artırır.

Mandalinanın faydaları nelerdir?

Hücrelerin yenilenmesini sağlıyor

B vitamini zengini mandalina vücutta DNA ve RNA inşa ederek yeni hücrelerin oluşumu ve sağlıklı devamlılığını destekler. Flavonoidler serbest radikalleri (hastalığa neden olan moleküller) nötralize eden antioksidanlardır. Mandalinadaki nobiletin flavonoidi obeziteyi önlemede, diyabetle savaşmada ve kolesterolü düşürmede etkilidir.

 • SON DAKİKA