• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Eski statlar 'Millet Bahçesi' olacak

Eski statlar 'Millet Bahçesi' olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı doğrultusunda Bursa, Eskişehir, Trabzon, Gaziantep, Konya, Samsun ve Ordu'da eski statların bulunduğu alanlar, "Millet Bahçesi" olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önceki gün TRT canlı yayınında, dün de Ankara Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti Seçim Beyannamesi ve Aday Tanıtım Toplantısı'nda "Bazı illerimizde 'Millet Bahçeleri' kuracağız." sözlerinin ardından gözler ülke genelindeki eski statlara çevrildi.

Birçok kentte yeni statların yapılmasının ardından atıl durumda kalan eski statlara belediyeler tarafından "Millet Bahçeleri'' kurulacak.

Eski statlar 'Millet Bahçesi' olacak

"Millet Bahçesi" oluşturulacak bazı iller şöyle:

Bursa Atatürk Stadı

Yapımı için 1926 yılında Atatürk'ün bizzat kendisinin bin lira bağışta bulunması, hem 1948 yılından bu yana resmi törenlere hem de Bursaspor'un şampiyonluk başta olmak üzere elde ettiği birçok başarıya ev sahipliği yapması nedeniyle ketin tarihinde ayrı bir önemi bulunan Bursa Atatürk Stadyumu, Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan 45 bin kişilik yeni stadın tamamlanmasının ardından 2017 yılının başlarında yıkıldı.

Eski stattaki 50 bin metrekarelik alan, aynı yılın ikinci yarısından itibaren gerçekleştirilen düzenleme ve yeşillendirme çalışmalarıyla park haline getirildi.

Çevre düzenlemeleri ve yeşillendirme çalışmalarının tamamlanmasının ardından eski stadyum, "Millet Bahçesi'' olarak Bursalılara hizmet vermeye devam edecek.

Eski statlar 'Millet Bahçesi' olacak

Eskişehir Atatürk Stadı

Eskişehir'de spor müsabakalarına 1953 yılından itibaren yaklaşık 15 bin seyirci kapasitesiyle hizmet veren Atatürk Stadyumu, yaklaşık 33 bin kişilik yeni stadyumun geçen yıl tamamlanması sonucu atıl kaldı.

Mustafa Kemal Atatürk Caddesi'ndeki Atatürk Stadyumu'na ihtiyaç kalmayınca yerine meydan ve ''Millet Bahçesi'' yapılması kararlaştırıldı.

Toplam 56 bin 400 metrekare olarak projelendirilen meydanda yeşil alan, otopark ve rekreasyon alanları bulunacak, sosyal hizmetler sunan yapılar yer alacak. Millet Bahçesi'nde muhtelif çiçekler ve endemik bitkiler yen alacak.

Anketle vatandaşın istekleri de sorulan alan, Türkiye'nin en büyük kent meydanlarından biri olacak.

Eski statlar 'Millet Bahçesi' olacak

Trabzon Hüseyin Avni Aker Stadı

Trabzon'da Şenol Güneş Spor Kompleksi'nin açılmasının ardından faaliyeti sonlanan ve yeni stadın yapım sözleşmesi gereği Toplu Konut İdaresi Başkanlığına (TOKİ) devredilen Ortahisar ilçesine bağlı Hızırbey Mahallesi'ndeki Hüseyin Avni Aker Stadı'nın yıkım işi Kasım 2017'de başladı.

Yıkım işleri tamamlanan eski stadın bulunduğu 63 bin metrekare büyüklüğündeki alana "Millet Parkı" yapılması planlanıyor. Şehrin belleğinde önemli bir yere sahip stadın hafızalarda yer etmiş izlerinin korunarak, Trabzonlulara daha konforlu, yaşanabilir ve fonksiyonel park yapılması hedefleniyor.

Eski statlar 'Millet Bahçesi' olacak

Gaziantep Kamil Ocak Stadyumu

Gaziantep'te yıllarca futbolun kalbi olarak nitelendirilen Kamil Ocak Stadyumu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla yerini, çocuklardan gençlere ve kadınlara kadar toplumun tüm kesimlerinin yararlanabileceği sosyal bir alana bırakacak.

Dönemin spordan sorumlu Devlet Bakanı Kamil Ocak tarafından 44 yıl önce yaptırılan, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nın yanı başındaki stat, geçen yıl Gaziantep Arena'nın hizmete sunulmasıyla atıl duruma düştü.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla stadın bulunduğu bölgeyi faydalı bir alana dönüştürmek için çalışmalar yapıyor. Stadın yıkılmasıyla elde edilecek alanda caminin yanı sıra kütüphane ve gençlerin de yararlanacağı sosyal alan oluşturulması planlanıyor.

BİZE ULAŞIN