• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

2 milyon TL'lik tesisi kargalar istila etti

Muş'ta Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından desteklenerek süt ve süt ürünlerini işlemek amacıyla kurulan Rençber Süt İşleme Tesisi kargaların istilasına uğradı. Çatı saçaklarından asma tavan bölümüne giren kargalar; çalı, ot, demir, yün, ağaç ve çok sayıda yabancı maddeyi çatı katında biriktirerek tesise zarar veriyor. Üretim sezonuna yaklaşılmasıyla tesisi hazır duruma getirmeye hazırlanan işletme sahibi Erdal Rençber, durum karşısında şoka uğradıklarını ve hala kargalardan yana tedirginlik içerisinde olduklarını ifade etti.

2 milyon TL'lik tesisi kargalar istila etti

Muş'ta Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından desteklenerek süt ve süt ürünlerini işlemek amacıyla kurulan Rençber Süt İşleme Tesisi kargaların istilasına uğradı.

2 milyon TL'lik tesisi kargalar istila etti

Çatı saçaklarından asma tavan bölümüne giren kargalar; çalı, ot, demir, yün, ağaç ve çok sayıda yabancı maddeyi çatı katında biriktirerek tesise zarar veriyor. Üretim sezonuna yaklaşılmasıyla tesisi hazır duruma getirmeye hazırlanan işletme sahibi Erdal Rençber, durum karşısında şoka uğradıklarını ve hala kargalardan yana tedirginlik içerisinde olduklarını ifade etti.

2 milyon TL'lik tesisi kargalar istila etti

Gazetecilere açıklamalarda bulunan işletme sahibi Erdal Rençber, 2015 yılında bu işletmeye başladıklarını ifade ederek, "Yaklaşık inşaatımız 5 ay sürdü. Yüklenici firmamızın hatası, bu yan taraflardaki kolonların olduğu bölümde açıklık bırakmasıdır. Buralar kapatılmadığı için içeriye kargalar çalı, çırpı, demir parçası, plastik kapak, çivi, kağıt parçaları gibi ne bulmuşlarsa toplayıp aşıkların olduğu bölüme doldurmuşlar. Malum burası süt işletme tesisi olduğu için bizi olumsuz bir şekilde etkiliyor.

2 milyon TL'lik tesisi kargalar istila etti

Bu aşıklardaki bölümleri kapattık. 2-3 gün ustalar çalışarak bu alanları kapattı. Ancak temizlik konusu bizim daha fazla zamanımızı aldı. Yaklaşık bir haftadan fazladır uğraşıyoruz ki buraları temizleyelim. Bu çalı, çırpıların hepsini kazan dairesinde yakacağız" dedi.

2 milyon TL'lik tesisi kargalar istila etti

Tesisin kendilerine 2 milyon TL'ye mal olduğunu hatırlatan Rençber, "Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumundan yüzde 50 hibe proje ile yaptırdık. 1 milyon TL hibe aldık, diğer 1 milyon TL'yi de kendi cebimizden harcayıp işletmeyi faaliyete soktuk. Bu yatırımımızı kargalar çok olumsuz bir şekilde istila ettiler. Bizde mecburen girdikleri yerleri kapattık ama hala da tedirginiz. Bir yerden içeri girecekler diye bir telaş içerisindeyiz. Ön taraflarda sıva, briket ve harç vurulmayacak, köpük var.

 • SON DAKİKA