• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Bu patates ölüme neden olabiliyor!

Hemen hemen her evde bulunan patates severek tüketilen besinlerin başında geliyor. Pek çok yemeğe kattığı lezzet ile mutfakların vazgeçilmezleri arasında olan patates, bazı koşullarda zehirleyerek ölüme sebep olabiliyor. Diyetisyen Beyza Köse, patates tüketimi ile ilgili uyarılarda bulundu.

Bu patates ölüme neden olabiliyor!

Sofraların vazgeçilmez sebzesi olan patates, lif/ posa içeriği sayesinde tokluk hissine katkı sağlayarak sindirim sistemini destekler; C ve B vitaminleri, potasyum minerali ile de enerji verir.

Bu patates ölüme neden olabiliyor!

"BESİN ZEHİRLENMESİNE BAĞLI ÖLÜMLERE NEDEN OLUYOR"

Ancak patatesin faydaları kadar yanlış tüketiminin zararları da hayati önem taşıyor. Konuyla ilgili risklere dikkati çeken diyetisten Beyza Köse, "İnsan sağlığı üzerinde birçok olumlu etkileri olan patates, hasatından önce ve sonra depolanma sırasında yapılan hatalar sebebiyle besin zehirlenmelerine hatta bunlara bağlı ölümlere yol açabilir.

Bu patates ölüme neden olabiliyor!

Bitkiler; mantarlar, böcekler gibi dış faktörlerden kendilerini korumak için bazı toksik maddeler üretir. Hasat ve depolanmasında yapılan hatalarda (depolama sıcaklığı, hasat ve taşıma sırasında mekanik yaralanma, nem, havalandırma ve zararlı böcekler) bu toksik maddelerin artmasına sebep olur ve insan hayatını tehlikeye sokar. Patates içeriğinde de bu kimyasallardan solanin bulunur" dedi.

Bu patates ölüme neden olabiliyor!

Depolama ve hasat sırasındaki hatalardan dolayı solanin miktarının artabildiği vurgusunu da yapan diyetisyen Köse, şunları söyledi:

Bu patates ölüme neden olabiliyor!

SARIDAN YEŞİL RENGE DÖNÜYOR

''Güneş altında ya da yüksek neme sahip ortamda bekletilen patateste solanin miktarı artar. Solaninin artması, klorofil sentezini uyararak patatesin sarıdan yeşil renge dönmesine sebep olur. Solanin miktarı arttıkça yeşillenmeyle birlikte zehirlenme etkisi de oluşur. Bu yüzden üzerinde yeşil lekeler/ filizler oluşan patateslerin tüketiminden kaçınılmalıdır.

 • SON DAKİKA