• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Ege’nin cennet köyleri

Ege’nin cennet köyleri

AYŞEN ALPTÜZÜN

Binlerce yıllık tarihinde büyük medeniyetlere ev sahipliği yapan Ege Bölgesi, daha çok turizm merkezleri ile tanınsa da, doğal yapısını korumuş köylere de sahip. İşte kent merkezleri ve popüler turistik yerlerden kaçmak isteyenlere durak olan, dar sokakları, taş evleri, temiz havası ve doğasıyla ünlü, bölgenin en güzel 10 köyü...

ADATEPE (AYVACIK-ÇANAKKALE)

Çanakkale şehir merkezine yaklaşık 105 kilometre mesafede bulunan Adatepe'nin tarihi, antik çağa dayanıyor. İlyada destanında bahsedilen ve Zeus ile Hera'nın Troya savaşını izledikleri antik Gargaros tepesinin de burası olduğu sanılıyor. Köyün bulunduğu bölge Truva, Leleg, Midilli, Pers, Atina, Roma, Selçuklu, Osmanlı hakimiyetleri görmüş ve bunların izlerini taşıyor. Adatepe Köyü'nün denize bakan bölümünde ise Zeus Altarı (sunağı) bulunuyor.

Ege’nin cennet köyleri

BİRGİ (ÖDEMİŞ-İZMİR)

Aydınoğulları Beyliği'ne başkentlik yapan Birgi, zamanda yolculuk yapmak isteyenler için en güzel seçenekler arasında.
Köyde Ortaçağ'dan kalma çok sayıda eser bulunuyor.
Ödemiş'e 10 kilometre mesafedeki Birgi, Tarihi Çakırağa Konağı ve Ulu Cami gibi eserlerle tanınıyor. 2012 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde bulunan Birgi, tarihi ahşap evleri ve daracık sokaklarıyla ziyaretçilerini etkiliyor.

Ege’nin cennet köyleri

ÇAMLIBEL (EDREMİT-BALIKESİR)

Kaz Dağları'nın eteklerinde bulunan Çamlıbel, tarihi eski çağlara dayanan Rum köylerinden biri. Sırtını Kazdağları Milli Parkı'na veren köy, tarihi dokusunu ve doğal güzelliğini koruyor. Yeşil vadiden Edremit Körfezi'ne kadar uçsuz bucaksız bir manzarası bulunuyor.
Son dönemlerde keşfedilmesiyle pansiyon ve otellerin sayısı artsa da, doğallığını korumaya devam ediyor. Unutmadan belirtelim, Türk tiyatro ve sinemasının unutulmaz oyuncusu Tuncel Kurtiz'in mezarı da burada bulunuyor.

Ege’nin cennet köyleri

ESKİ DOĞANBEY (SÖKE, AYDIN)

Aydın'ın Söke ilçesine 30 kilometre uzaklıkta, Kurtuluş Savaşı sonrasında Yunanistan'a göç eden Rumlardan kalma bir köy. Köyde bulunan konut, dükkan, hastane ve çeşme gibi yapılar geç Osmanlı dönemi mimari özelliklerini yansıtıyor. Özellikle mimarisiyle büyük ilgi çeken köyün taş evleri, dar sokakları ve doğal güzellikleri görülmeye değer. Rumca odalar anlamına gelen "Domatia" ismiyle kurulan köy zaman içinde "Doğanbey" adını almış.

Ege’nin cennet köyleri

KAYA KÖY (FETHİYE-MUĞLA)

Muğla'nın Fethiye ilçesinde bulunan Kayaköy, 5 bin yıllık tarihe sahip. Mübadele sonucu Rumların bırakmak zorunda olduğu köylerden biri. Kaderi terk edilmek olan Kayaköy, sonraki yıllarda tahmin bile edilemeyecek bir ilgiyle karşılaşmış.
Çok eski, gizemli ve harabeyi andırsa da hala çok güzel evleriyle ünlü Kayaköy, turistik bir bölge. Her yıl binlerce turist, "Hayalet Köy"ün terkedilmiş evlerini görmek için geliyor.

BİZE ULAŞIN