• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Gladyatörlerin şehri: Kibyra

Acıpayam-Gölhisar hattında bulunan, M.Ö. 300'lü yıllarda Milaslı göçmenler tarafından şimdiki bulunduğu bölgede kurulduğu düşünülen Kibyra Antik Kenti, gladyatör dövüşleriyle ünlü...

Gladyatörlerin şehri: Kibyra

HASAN DURNA

Burdur Gölhisar ilçesi sınırları içinde bulunan M.Ö. 300'lü yıllarda Milaslı göçmenler tarafından şimdiki bulunduğu bölgede kurulduğu düşünülen Kibyra Antik Kenti, dünyanın en önemli antik kentleri arasında gösterilir. Stratejik bir bölgede bulunan kent aynı zamanda bölgenin yargı merkezi misyonunu da üstlenmiş.

Gladyatörlerin şehri: Kibyra

Roma imparatorluğu devrinde bölgedeki 25 kentin yargılama merkezi konumunda bulunan Kibyra'da odeon binası aynı zamanda bölge mahkemesi olarak da işlev görmüş.

Gladyatörlerin şehri: Kibyra

Roma'nın bölgeye atadığı vali, idari merkez Efes'te bulunurken mahkeme başkanı ise Kibyra kentinde bulunuyormuş. Antik çağda at yetiştiriciliği alanında o kadar nam salmış ki 'hızlı koşan atların şehri' olarak anıla gelmiş.

Gladyatörlerin şehri: Kibyra

Aynı zamanda Kibyra'da demir işçiliği de bir meslek olmaktan öteye geçerek sanatsal bir boyuta ulaşmış. Ünlü coğrafyacı Strabon'un bilgilerine göre Kibyra önemli bir askeri güce sahipmiş. Öyle ki bölgede üç diğer antik kentle birlikte kurduğu ittifaka 30 bin civarında piyade ile 2 bine kadar atlı asker gönderebiliyormuş.

Gladyatörlerin şehri: Kibyra

Kazı çalışmaları sonrasında ortaya çıkarılan frizlerde çok sayıda gladyatör frizleri bulunmaktadır.

BİZE ULAŞIN