• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kula Jeoparkı'na ilgi 5 yılda 11 kat arttı

UNESCO Global Jeopark Ağı içerisinde Türkiye'yi temsil eden Kula Jeoparkı'na ilgi 5 yılda 11 kat arttı.

Kula Jeoparkı'na ilgi 5 yılda 11 kat arttı

UNESCO Global Jeopark Ağı kapsamına alındığı 2013 yılına kadar yıllık 7-8 bin ziyaretçiyi ağırlayan jeopark, 5 yıl içinde 11 kat artarak 90 bine çıktı.

Kula Jeoparkı'na ilgi 5 yılda 11 kat arttı

Kula UNESCO Global Jeopark Koordinatörü Prof. Dr. Tuncer Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçedeki jeolojik sahanın eşsiz bir alan olduğunu belirterek 2013 yılında UNESCO Global Jeopark Ağı kapsamına alınan jeoparkın tarihi kayıtlarının arşivlediğini söyledi.

Kula Jeoparkı'na ilgi 5 yılda 11 kat arttı

Alanın sadece turizme değil bilimsel çalışmalara da hizmet ettiğine dikkati çeken Demir, "Yaklaşık 20 yıldır burada Avrupa'nın değişik ülkelerinde yer bilimciler araştırmalar yapmaktadırlar. Bu çalışmalarımızın sonuçlar dünyanın en prestijli dergilerinde yayımlandı. Şüphesiz bizim makalelerimiz yayımlandıktan sonra yer bilimcilerin bu sahaya olan ilgisi daha da arttı çünkü burada Türkiye'nin en genç ve en yaşlı volkanları bir arada bulunmaktadır." dedi.

Kula Jeoparkı'na ilgi 5 yılda 11 kat arttı

Demir, Kula Jeoparkı'na ilginin her geçen yıl arttığına dikkati çekerek şu bilgileri aktardı:

"Kula Jeoparkı geçmiş yıllarda pek bilinmiyordu ama şu anda artan sayıda turist bu sahayı ziyaret ediyor. Özellikle UNESCO kapsamına girdikten sonra gerek Türkiye'den gerek Avrupa'dan pek çok kişi gelip jeopark sahamızı ziyaret ediyor. Başta ziyaretçi sayılarımız yıllık 7-8 bin civarındaydı. Şu anda ise eylül itibariyle yıllık ziyaretçi sayımızın 80 ila 90 bin arasında olduğunu söyleyebiliriz. Tabii bu bizim için yeterli değil, gelecek yıllarda yeterli tanıtımla bu sayının daha da fazla olacağını düşünüyoruz."

Kula Jeoparkı'na ilgi 5 yılda 11 kat arttı

Jeoparkı ziyaret eden coğrafya öğretmeni Nuran Koyuncu, daha önce kitaplarda okuduğu Kula Jeoparkı'nı çok merak ettiği için geldiğini belirterek, "Türkiye'nin ilk ve tek jeoparkı olduğunu biliyorduk. Görsellerdeki ve kitaplardaki bildiklerimizden çok daha etkileyici ve düzenli. Jeolojik açıdan çok güzel bir laboratuvar niteliğinde özellikle yüzey araştırmaları için mükemmel bir yer." diye konuştu.

BİZE ULAŞIN