• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Mango neye iyi gelir? Nasıl yenir?

Tropikal meyveler denince akla gelenlerden biri o meyve. Görüntüsüyle ilgi çeken Mango meyvesi nasıl yenir? Mango'nun insan vücudundaki etkileri nelerdir? Mango meyvesinin faydaları nelerdir? Mango hakkında merak edilen tüm bilgiler haberimizde...

Mango neye iyi gelir? Nasıl yenir?

Ülkece tropik meyvelerle henüz aramız pek iyi değil, fazla tüketmiyoruz. Henüz alışkanlık geliştirmediğimiz için de tropikal meyvelerinden faydalarından pek haberdar değiliz. Tropikal meyveler arasında en aşina olduğumuz mango. Anavatanı Hindistan olan mango, tadına pek karşı koyabileceğiniz bir meyve değil. Tadıyla ağızları şenlendirirken, faydaları ile de vücuda oldukça iyi geliyor. Göz alıcı renkleri işin cabası.

GÖZDEN UZAK GÖNÜLDEN IRAK DEĞİL

Peki mango meyvesi nedir? Mangonun faydaları ve zararları nelerdir? Ve en önemlisi, bizlere oldukça yabancı bir meyve olduğundan mango meyvesi nasıl nasıl yenir? İşte doğanın mucizesi mango hakkında her şey.

Mango neye iyi gelir? Nasıl yenir?

MANGO MEYVESİ NEDİR?

Lezzetli bir tarihe sahip olan mango, meyvelerin kralı olarak biliniyor. Dünyanın en popüler meyvelerden biri olan mango, görkemli, yumuşak ve şaşırtıcı olmanın yanı sıra, mangolar da birçok sağlık yararı sunuyor. Olgun mango meyvesi renk ve boyut olarak değişir. Mangolar sarı, turuncu, yeşil veya kırmızı olabilir. Mango yaprakları 15 ila 35 cm uzunluğundadır ve yaprak dökmeyen bir yapıya sahiptir. Mango yaprakları, turuncu ve pembedir, ancak koyu parlak kırmızıya geçerler ve olgunlaştıkça koyu yeşile dönerler. Mango olgunlaştığında oldukça lezzetli bir meyvedir..

Mango neye iyi gelir? Nasıl yenir?

MANGO NEREDE YETİŞİR?

Başından beri belirttiğimiz gibi mango tropikal bir meyve. Mango meyvesi nerede yetişir dendiğinde akla ilk olarak Afrika, Orta Amerika, Asya ve Güney Amerika gibi tropikal bölgeler gelir. Bu bölgelerde yetiştirilen mangolar Türkiye'ye getirilip burada çok fazla talep gören meyvelerden bir tanesidir.

Mango neye iyi gelir? Nasıl yenir?

MANGO NASIL YENİR?

Genel olarak mango ortadan ikiye kesilir ve bu şekilde ortadaki çekirdek haznesi rahatça çıkarılabilir. Geride kalan çekirdek dokusu temizlendikten sonra mango, baklava dilimleri gibi kesilerek sunuma hazır hale getirilebilir.

Bunun dışında normal bir meyve gibi kabuklarını soyarak da tüketebilirsiniz.

Mango neye iyi gelir? Nasıl yenir?

MANGONUN FAYDALARI NELERDİR?

Kanseri önler

Araştırmalar, mango meyvesinde antioksidan bileşiklerin kolon, meme, lösemi ve prostat kanserine karşı koruma sağladığı bulunmuştur. Bu bileşikler, kuersetin, isoquercitrin, astragalin, fisetin, gallik asit ve metilgallatın yanı sıra bol enzimleri içerir.

 • SON DAKİKA