• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Metabolizmayı dengelemenin 9 yolu

Doğum günü, yılbaşı, bayram gibi özel günlerde çoğumuz ziyafet sofralarının cazibesine kapılıp ipin ucunu
kaçırabiliyoruz. Böyle kaçamakların sonrasında hazımsızlık ve şişkinlik sorunları ortaya çıkıyor. Fakat kaçamak
yapmak değil onu dengeleyebilmek önemli.

Metabolizmayı dengelemenin 9 yolu

Özel gecelerde diyet olmaz ki düşüncesiyle, beslenmesine en çok dikkat eden kişiler bile ipin ucunu kaçırabiliyor. Ancak bir gecelik kaçamak kronik hastalıklarda ciddi tehlikelere yol açabilirken, sağlıklı kişilerde de baş ağrısı, hazımsızlık ve şişkinlik sorunlarını ortaya çıkarabiliyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Roksi Menase, kaçamaktan sonraki gün vücudu toksinlerden arındırmak gerektiğini belirterek, bunun için mutlaka dikkat edilmesi gereken bazı basit ama etkili kurallar olduğunu söylüyor.

Metabolizmayı dengelemenin 9 yolu

Uyanır uyanmaz bir bardak su için
Uyandığınızda içtiğiniz 1 bardak su, önceki akşam tükettiğiniz yüksek yağlı gıdalar veya şekerli içecekler sonrası vücutta oluşan toksinleri temizlemeye yardımcı oluyor; iç organlara oksijenin ulaşmasını ve cildin nemini korumasını sağlıyor.

Metabolizmayı dengelemenin 9 yolu

Kahvaltıyı sakın atlamayın
Geç uyansanız da kahvaltıyı atlamamaya özellikle poğaça, börek, salam, sosis, reçel gibi besinlerden uzak durarak
sağlıklı bir kahvaltı yapmaya özen gösterin. Proteinden zengin besinler, yumurta, beyaz peynir, zeytin, ceviz, tam buğday
ekmek ve yeşillikten oluşan hafif bir kahvaltı; önceki akşam yediğiniz ağır yemeği dengelemenize yardımcı oluyor.

Metabolizmayı dengelemenin 9 yolu

'Dün aksam çok kaçırdım' deyip aç kalmayın
Çok fazla kaçırdığınızı düşünerek kendinizi uzun saatler aç bırakmak yanlış. Kan şekerinizi dengede tutmak için öğünlerinizi aksatmayın. Önemli olan tükettiğiniz besinlerin içeriği. Hazır gıdalar, karbonhidrattan zengin öğünler yerine protein ağırlıklı besinler ile bitkisel kaynaklı besinleri tüketmeye özen gösterin.

Metabolizmayı dengelemenin 9 yolu

Yürüyüş yapın

Yılbaşı akşamı fazla tükettiğiniz yiyecekleri sindirebilmek ve midenizi rahatlatmak için dışarı çıkıp yarım saat tempolu yürüyüş yapın. Tempolu yürüyüş, harcadığınız enerji miktarını artırırken, bir önceki gün aldığınız fazla enerjiyi dengelemenize
yardımcı oluyor. Ayrıca fiziksel aktivite serotonin, dopamin ve norepinefrin gibi mutluluk ve enerji verici hormonların salgılanmasına yardımcı oluyor Bu da yılın ilk gününde daha enerjik ve pozitif olunmasını sağlıyor.