• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Muğla'da traktörün çapası "tarihe" takıldı

Muğla'nın Menteşe ilçesinde, nohut ekmek için sürülen tarlada traktör çapasının kayaya takılması sonucu keşfedilen tarihi alanın gün yüzüne çıkarılması için çalışma başlatıldı.

Muğla'da traktörün çapası tarihe takıldı

Menteşe Belediyesi'nin "Geleceğimiz İçin Üretiyoruz" sloganıyla başlattığı tarımsal üretim projesi kapsamında, Kafaca Mahallesi'nde yerli nohut tohumu ekimi için 10 dönümlük tarla sürülürken traktörün çapası bir kayaya takıldı. Yapılan incelemede kaya parçasının tarihi eser olduğu değerlendirilerek çalışma durduruldu ve Muğla Müze Müdürlüğü yetkililerine haber verildi.

Muğla'da traktörün çapası tarihe takıldı

Yapılan ön kazılarda kaya parçasının tarihi değere sahip olduğu ve tarlada çeşitli mezarlar bulunduğu belirlendi. Bölge şeritle çevrilerek tarihi eserlerin gün yüzüne çıkarılması için arkeolojik kazı çalışması başlatıldı. Tarlanın bazı noktalarına da "Kazı alanına giriş yasaktır" tabelaları yerleştirildi.

Muğla'da traktörün çapası tarihe takıldı

Müze Müdürlüğünce alanın koruma altına alındığı, inceleme çalışmasının devam ettiği ve süreç sonunda kamulaştırma çalışması yapılarak bölgenin arkeolojik sit alanı ilan edileceği bildirildi.

Muğla'da traktörün çapası tarihe takıldı

"YÜZEYE ÇOK YAKIN KALINTILAR BULUNUYOR"

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Ufuk Çörtük, 2016'dan beri bölgede Bakanlık izinli yüzey araştırma çalışmaları yürüttüklerini kaydetti.

Bölgede Arkaik, Helenistik ve Roma dönemlerine ait eserlere sık rastlandığını belirten Çörtük, "Müze yetkililerinin kurtarma kazısı yaptığı alanda bir buçuk, iki metre derinlikte çıkan eserler olduğu gibi, yüzeye çok yakın kalıntılar da bulunuyor.

Muğla'da traktörün çapası tarihe takıldı

Burası için, Milattan Önce 650'lerden başlayıp Milattan Sonra 2. yüzyıla uzanan bir kültürel alan, diyebiliriz. Muğla bu anlamda çok zengin bir il. Tarlada ekim yapılırken, inşaat ya da sondaj sırasında tarihi eserler ortaya çıkabiliyor." ifadelerini kullandı.

AA

 • SON DAKİKA