• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Tarım bitti’ diyenlere inat kendi traktörünü üretti

Uzun yıllar çeşitli traktör markalarının bayiliğini başarı ile yürüten Mehmet Şimşeker, kendi adıyla yerli traktör üretimine başladı. Mehmet Şimşeker, kapanan Uzel traktörlerinin eski çalışanlarını kadrosuna katarak ürettiği traktör ile 5 yıl içinde yılda 10 bin adet satış hedefliyor.

‘Tarım bitti’ diyenlere inat kendi traktörünü üretti

Yozgat'ta 1984 yılından bu yana babası ile birlikte çeşitli traktör markalarının bayiliğini başarı ile yürüten Mehmet Şimşeker, Türkiye'nin ilk yerli sermaye ile ürettiği traktör markasını hayata geçirdi. Tarla ve bahçe işlerinde kullanılacak olan Mehmet Şimşeker markasını verdiği traktörü İstanbul Esenyurt'taki tesislerde üreten Şimşeker, şimdilik yılda bin adet olan üretim kapasitesini 5 yıl içinde 10 bine çıkarmayı hedefliyor. Mehmet Şimşeker traktörleri dün Bayrampaşa'daki Wish More Otel'de düzenlenen basın toplantısı ile ilk kez görücü karşısına çıktı.

‘Tarım bitti’ diyenlere inat kendi traktörünü üretti

UZEL'in boşluğu 10 yıldır kapanmadı

Kapanan Uzel'in ürettiği model seriyi devam ettirdiklerini belirten Mehmet Şimşeker, "Uzel'in kapanmasıyla sektörde oluşan boşluk 10 yıldır kapanmadı. Tedarikçileri iş yapamaz hale geldi. Biz çalışanlarının bir bölümünü işe aldık. Beraber yola çıktık. Uzel'in kapanmasıyla birlikte sektörde büyük bir boşluk oluştu. Tedarikçisinden çiftçisine kadar bu boşluk hala doldurulamadı. Biz ürettiğimiz modellerle hem tedrarikçilere iş üreteceğiz hem de eski çalışanlarını büyüdükçe işe almaya devam edeceğiz" dedi.

‘Tarım bitti’ diyenlere inat kendi traktörünü üretti

KAPANAN UZEL'İN ÇALIŞANLARI İŞE ALINDI

Yüzde 100 Türk sermayesi ile üretilen ve Uzel'in 2008'de ürettiği modelin devamı olan Mehmet Şimşeker traktörleri 62 bin TL'den başlayacak ve şimdilik iki model olacak, daha sonra ise talebe göre modeller çeşitlendirilecek. Kapanan Uzel fabrikasının 22 personeli ile hayata geçirilen, 08 serisi Perkins motora sahip 240 beygirlik traktör, kendi segmentinde en uyumlu senkromeç şanzıman modifikasyonu sayesinde maksimum performans ve yüzde 20 yakıt tasarrufu sağlıyor. Mehmet Şimşeker (MŞ) traktör aynı işi 10 saat yerine 7 saatte yapıyor.

‘Tarım bitti’ diyenlere inat kendi traktörünü üretti

ÇİFTÇİ HALA MEKANİK İSTİYOR

Mehmet Şimşeker, çevresindeki insanların Türkiye'de tarımın bittiğini söylemesinin aksine traktör üretimi kararı aldıklarını belirterek, "Türkiye'de tarım bitmez, daha yeni başlıyoruz. 1995'te toplam ülkemizde yılda 30 bin traktör satılıyordu. Şimdi 73 bin adet satılıyor" diye konuştu.

Mehmet Şimşeker, çiftçinin hâlâ eski kasa traktör istediğinin de altını çizdi. Şimşeker, "Ülkemizde traktör bakımlarında kalifiye eleman yetersiz. Çiftçi, mekanik traktör arıza yapsa bile kendisi yürütebilir. Elektronik traktör için bazen İngiltere'den servis bekleniyor. Dokuz yaşımdan bu yana babamın yanında traktör bayiliği yapıyorum. Elimizden altı marka geçti. Hepsinin artılarını ve eksilerini değerlendirerek çiftçinin talebi doğrultusunda en iyi traktörü ortaya çıkardık" dedi.

‘Tarım bitti’ diyenlere inat kendi traktörünü üretti

YÜZDE 20 YAKIT TASARRUFU

Diğer markalara 250 saatte bir periyodik bakım öneren Perkins Motor, Mehmet Şimşeker traktörüne ise 500 saatte bir bakım garantisi veriyor. Hem düşük periyodik bakım maliyeti hem de yakıt tasarrufu ile çiftçi, 10 yıl içinde traktörün bedelinin yarısının amorti edebiliyor. "En büyük avantajımız servis sonrası hizmetler ve yedek parça. 2 + 2 toplam 4 yıl garanti veriyoruz" diye konuşan

Mehmet Şimşeker, "Yaklaşık 3 bin 500 parçadan oluşan traktörün Avusturya'daki TÜV testlerini başarıyla geçti. Kaliteniz iyiyse kimse size engel olamıyor. Biz çiftçinin gerçek ihtiyacına yönelik traktör ürettik" dedi.