• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Üç hafta boyunca sınırdan canlı yayın yaptı

Üç hafta boyunca sınırdan canlı yayın yaptı

MERVE YURTYAPAN

Üç hafta Hatay sınırından yayın yapan ve Zeytin Dalı Operasyonu hakkında Türkiye'yi bilgilendiren Hilal Özdemir: Orada tarifi imkansız duygular yaşadım. Bomba sesleri sınır halkını korkutmuyor çünkü Mehmetçiğe güvenleri sonsuz. Halkın yüzündeki huzur ve mutluluk beni çok etkiledi.

Üç hafta boyunca sınırdan canlı yayın yaptı

A Haber'de her sabah 'Ajans Bugün' adlı programla ekranlara gelen spiker Hilal Özdemir, geçtiğimiz günlerde Afrin'de gerçekleşen Zeytin Dalı Operasyonu kapsamında yayın yapmak için Hatay Hassa'ya gitti. Özdemir, bölgede yaşanan gelişmeleri üç hafta boyunca sınırdan ekranlara getirdi. Renaissance Istanbul Bosphorus Hotel'de buluştuğumuz ünlü spiker; o günlerde yaşadıklarını zaman zaman gözleri dolarak GÜNAYDIN'a anlattı...

Üç hafta boyunca sınırdan canlı yayın yaptı

Hatay'da neler yaşadınız?

Tarifi mümkünsüz. Her şey hayallerimin ötesindeydi. Burada cam bir fanus içinde yaşıyormuşuz. Bölgeye ilk gittiğimde bomba ve top sesleri vardı. Sesleri duymasın diye annemle telefonla konuşmaya çekiniyordum. Ama bir yandan bakıyorsunuz; halk hayatına devam ediyor, çocuklar oynuyor. Sonra bu duruma alıştım. Oradaki insanlara "Seslerden korkmuyor musunuz?" diye sorduğumda "Korkmuyoruz. Geçen yıl duyduğumuzda korkup şehir merkezine gidiyorduk ama şu anda burada bizim tarafımızdan süren bir mücadele var" dediler. İnsanların yüzündeki mutluluk ve huzur çok etkileyici.

Üç hafta boyunca sınırdan canlı yayın yaptı

İNSAN ÜŞÜMEYE UTANIYOR

Halk sizi orada nasıl ağırladı?

Yanıma gelip sarıldılar. Mehmetçiğe götürmemiz için bize bir şeyler veriyorlar. Bir teyze beni TV'de görmüş, üşümemem için eldiven, patik getirmiş. Çok duygulandım. Kendi yemeklerinden, yüreklerinden bir şeyler verdiler bize. Oradan dörtbeş kilo alarak döndüm. Bizim insanımız bu; biz zor zamanlarda birbirine destek olan insanlarız. Harekat çok güzel ilerliyor. Tabii ki zaman zaman yüreğimize ateş düşüyor. Bir gün önce ekranda röportajını yayınladığımız komutanın şehit düştüğünü öğrenince hepimiz hüngür hüngür ağladık. Karşı tarafın da zaiyatı artınca ve terör unsurları temizlendikçe de mutlu oluyoruz. Biz oraya huzuru, barışı götüreceğiz; buna inandık. Gazeteci olarak cephe hattında biz görevimizi yaparken bunları hissediyorsak, Mehmetçik ve operasyondaki tüm görevliler yaptıklarıyla nasıl gurur duyuyorlardır kim bilir. Biz birlikte olduğumuz sürece kimse bizi yıkamaz. Çekimler sırasında üşüdüğümde kendime kızıyordum, 'Ne titremesi, sen burada ne yapıyorsun ki? Mehmetçik orada mücadele veriyor' diye. İnsan böyle düşününce üşümeye utanıyor. Beni evlerinin kızı yaptılar. Onların ihtiyacı olan şey umut ama asıl onlar bize umut oldu.

Üç hafta boyunca sınırdan canlı yayın yaptı

Sınırda kaldığınız süre boyunca ne düşündünüz?

Orada benim de çorbada tuzum var diye hissediyorsun. Bence bu vatan sevgisi, memleket meselesi. Tarih ne, kaç gün geçti düşünmüyorsun. Onların hayır duasını almak çok önemli. İnanılmaz şeyler yaşadık, bir ömürlük anı biriktirdik. Fırsatı olan herkes sınır hattına gitse keşke.

 • SON DAKİKA