• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Yedikçe zayıflatan besinler!

Son yılların en tehlikeli hastalıklarının başında obezite geliyor. Ülkemizde de gittikçe artış gösteren obezitenin baş sebepleri arasında hiç kuşkusuz sağlıksız beslenme yer alıyor. Peki sağlıklı beslenmek için neler yapılmalı? Hangi besinler obeziteyi önlüyor? Yedikçe zayıflatan besinler nelerdir? İşte detaylar...

Yedikçe zayıflatan besinler!

Türkiye Avrupa'da obezitenin en sık görüldüğü ülke durumuna geldi. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü 2017-18 raporunda 34 ülkede 20-79 yaşları arasındaki kişilerde obezite görülme sıklığının yüzde 19 olduğunu açıkladı.

Yedikçe zayıflatan besinler!

Yüzde 22 oranıyla Türkiye üçüncü sırada. Küresel Hastalık Yükü Obezite İşbirliği Grubu'nun raporlarına göre dünyada obez nüfus 715 milyona ulaştı. Bu rakama göre dünya nüfusunun yüzde 15'i obez.

Yedikçe zayıflatan besinler!

Türkiye'deki sayı dünya ortalamasının üzerinde. Çocukluk çağındaki obezitenin yetişkin dönemdeki obeziteye neden olduğu artık biliniyor. Avrupa'da yedi ülkede yapılan araştırmada çocuklarda obezitegörülme sıklığı açısından 2. sırada olduğumuz ortaya çıktı.

Yedikçe zayıflatan besinler!

Ülkemizde özellikle 7-8 yaş kız çocuklarında hızlı kilo sorunu yaşanıyor. Bu yaş grubunda her dört çocuktan birinde fazla kilo ya da obez olma belirtisi var. Hal böyle olunca çocukluk çağından ergenlik dönemine geçişte kilo alımının kontrol altına alınması ileriki yıllarda obezite sorununun Türkiye'de daha ciddi bir problem olarak karşımıza çıkmasını engeller.

Yedikçe zayıflatan besinler!

OBEZİTEYİ ÖNLEYEN SÜPER SAĞLIKLI 10 BESİN

1. ÇİLEK, KİRAZ, BÖĞÜRTLEN: Çilek, böğürtlen, kiraz ve ahududu gibi koyu kırmızı renkli bu taze meyvelerin kalorileri düşük ama içerdikleri özel antioksidanlar nedeniyle de yağ depolamasına engel olan meyvelerdir. Yoğurda ekleyerek ara öğünde tüketilmeli.

BİZE ULAŞIN