• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Çakırbeyli Çiftliği üniversite oluyor

Aydın Menderes'in eşi Ümran Menderes, Çakırbeyli'deki tarihi çiftliğin Adnan Menderes Üniversitesi'ne bağışlayacağını açıkladı

08.03.2012, 00:00 Güncelleme Tarihi: 08.03.2012,08:37


ZAFER ŞAHİN (ANKARA)

Menderes ailesinin ünlü "Çakırbeyli Çiftliği" Adnan Menderes Üniversitesi bünyesinde eğitim yuvası oluyor. Menderes ailesinin son oğlu Aydın Menderes'in geçtiğimiz Aralık ayında hayatını kaybetmesinin ardından eşi Ümran Menderes, çiftliğin kendisine kalan bölümünü Adnan Menderes Üniversitesi'ne (ADÜ) bağışlayacağını açıkladı. Yeni Asır'a konuşan Ümran Menderes, bu kararı almadan önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü arayarak düşüncesini sorduğunu, onun da desteğini aldıktan sonra üniversite yönetimiyle görüşmelere başladığını söyledi. Çiftlik arazisi üzerine kurulacak fakülteye Aydın Menderes'in adının verilmesi şartıyla bağışı yapacağını belirten Ümran Menderes, "Cumhurbaşkanımız da bu düşüncemi çok beğendi. 'Siz zaten Türkiye'de çok takdir almış bir insansınız, bu kararınızdan sonra ikinci kez takdir edileceksiniz. Sizi kutluyorum' dedi. Aydın'ın adını ADÜ yönetimi ile birlikte kararlaştıracağımız bir fakülteye vereceğiz. Böylece ismi orada sonsuza kadar yaşayacak" diye konuştu.

ÖLMEDEN GÖREYİM

Aydın Menderes'in mirasının üçe bölüneceğini ve kendi payına çiftlik arazisinden 200 dönüm düştüğünü kaydeden Ümran Menderes, "Aydın Bey'in yasal varisleri olan yeğenleri haklarını aldıktan sonra kalan kısmını bir protokol ile ADÜ'ye bağışlayacağım. Aslında bu bağışın ben öldükten sonra yapılmasını planlıyordum. Ancak kararımı değiştirdim. Ölmeden Aydın'ın adını o fakülte binasında görmek istiyorum. ADÜ rektörü ile konuştuk. 'Siz nasıl uygun görürseniz ona uygun bir planlama yaparız' dediler. İşlemler bir ay içinde tamamlanır" bilgisini verdi. Menderes, Aydın'ın Koçarlı ilçesine bağlı Çakırbeyli köyündeki çiftlik arazisi içinde bulunan evin ise diğer mirasçıların da onayının alınması durumunda müze haline getirilebileceğini dile getirdi.

"VAKIFTAN VAZGEÇTİM"

Aydın Menderes'in sağlığında tüm malvarlığını kendisine bağışlamayı teklif ettiğini ancak bunu kabul etmediğini anlatan Ümran Menderes, sözlerine şöyle devam etti: "Aydın Bey, hep 'Her şeyimi sana bırakmak istiyorum. Bir noter çağıralım ve bu işi bitirelim' derdi. Ancak ben bu ısrarını hep ertelerdim. O da 'Beni kandırıyorsun' diye sitem ederdi. Bizim esas düşüncemiz bir vakıf kurmaktı. Ölmeden tüm malvarlığımızı o vakfa bağışlayacaktık. Aydın'ı kaybettikten sonra çiftlikteki hakkımı üniversiteye bağışlama fikri çok daha makul geldi. Aydın'la ortak bir çocuğumuz da yok. Kim devam ettirecek? Bunları enini boyuna düşündüm ve böylesinin daha hayırlı olacağına karar verdim."

"Menderes ailesinin manevi mirasçısıyız"

ADÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu, "Bizim üniversitemizi zaten Menderes ailesinin ve Adnan Menderes'in manevi mirasçısıdır. Biz kendimizi öyle görüyoruz. Ümran Hanım'ın bu nazik jesti bizi çok mutlu etti. İnşallah Menderes ailesinin hatıralarına uygun bir şekilde o araziye değerlendirmek bize nasip olur" dedi.
Menderes Vadisi'nin güneyine düşen Çakırbeyli Çiftliği, Menderes Nehri kıyısından başlayan ve güney yakasını kapsayan 40 bin dönümlük bir araziye yayılıyordu. 1960 ihtilalinden sonra Adnan Menderes'in mallarına el konulması sonucu çiftlik arazisi 2 bin dönüme düştü. Aydın Menderes'in payına düşen 750 dönüm ise çiftlikten geçen yollar nedeniyle zaman içinde 600 dönüme indi.

Çakırbeyli Çiftliği üniversite oluyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA