Eskişehir'de ihale baskını: 23 gözaltı

Giriş Tarihi:28.01.2013, 19:48 Güncelleme Tarihi:28.01.2013, 19:48
Eskişehir Cumhuriyet Savcısı Karanfil'in talimatıyla CHP'li Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına yönelik yapılan operasyonda 23 kişi gözaltına alınırken, Büyükerşen "Bizi durduramazlar" dedi
RIDVAN UYSAL

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi çalışanlarına yönelik düzenlenen operasyonda 23 kişi gözaltına alınırken, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, "Benimle uğraşıyorlar. Fakat netice alınamadığı için arkadaşlarımla uğraşmaya devam ediyorlar. Ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar bizi durduramazlar" dedi.
Eskişehir Cumhuriyet Savcısı Celalettin Karanfil'in talimatıyla dün saat 06.30'da yapılan operasyonda belediye üst düzey yöneticileri ile Fen İşleri Daire Başkanlığı çalışanlarının da aralarında bulunduğu yaklaşık 23 kişi evlerinde gözaltına alındı. Belediye hizmet binasında arama yapılmazken, gözaltına alınanlar arasında Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreteri Erdin Erol ile Zehra Kaya, Genel Sekreter Yardımcısı Gürsel Tuna ve belediyeye ait şirketlerden sorumlu Oruçhan Tansel, Satın Alma Daire Başkanı Recai Ender'in de olduğu öğrenildi.

İhale süreci incelemede

Savcılıktan akşam saatlerinde yapılan açıklamada, 26 Mayıs 2010'da bazı vekillerinin Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği dilekçede, 'Porsuk Çayı ve muhtelif kanallarda düzenleme işi, masal dünyası yapımı ve Eskişehir kentsel gelişim projesi ihalelerine fesat karıştırıldığı, kamu zararına sebep olunduğu'nun iddia edildiği belirtilerek, "Soruşturma için Cumhuriyet Başsavcılığımızca görevlendirilen bilirkişiler ilgili ihale dosyaları ve ihale sürecinden sonraki işlemleri inceledi. Gerekli ifadelerin alınabilmesi için de 23 kişi gözaltına alındı" denildi.
Belediye binası önünde bir açıklama yapan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen de şunları söyledi: "Sabah bir operasyona maruz kaldık. Hukukçularımıza bile zorluk çıkarıyorlar. Beni ifadeye çağırmadılar. Onun dışında benimle uğraşıyorlar. Fakat netice alınamadığı için arkadaşlarımla uğraşmaya devam ediyorlar. Eskişehir için endişelenecek bir şey yok. Ama arkadaşlarım için endişeleniyorum. Bunun sebebi de yargının işleyiş tarzı nedeniyledir. Ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar bizi durduramazlar."
Operasyonun duyulmasından sonra başta Yerel Yönetimlerden Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın olmak üzere, milletvekilleri İzzet Çetin, Turgut Dibek, Ali Rıza Öztürk, Uğur Bayraktutan ve İlhan Cihaner, Eskişehir'e giderek Büyükerşen'e destek oldu.


kalan karakter 1000

Mustafa Y Mustafa Y

akp. kendinden olmayan belediyelere bunu hep yapıyor, izmirden sonra, eskişehir, ancak bu şekilde beledyeleri itibarsızlaıramıyor,, halkın gözünde,zararı AKP. ye,ankara, istanbul, kayseri belediye ihalelerine bi baksınlaronlara dokunulmuyor,çünkü genel merkezi besliyorlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 29.01.2013 10:55

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.