• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kilise başkanları ilk kez İzmir'de buluştu

Kilise başkanları ilk kez İzmir’de buluştu

09.07.2014, 00:00

İlk defa Müslüman bir ülkede yapılan ve 120 ülkeden 500'e yakın din adamı ve akademisyenin katıldığı Dünya Protestanlar Kongresi İzmir'de başladı. Dünya Baptist Kiliseleri Birliği Başkanı John Upton, "Bu güzel ülkeyi gördüğümüz için çok mutluyuz. Şu an Ramazan ayındasınız ve bizi bu zamanda çok sıcak karşıladınız" diyerek teşekkür etti.

Dünyaya örnek olacak
120 Dünya Ülkesi Baptist Kilisesi 1. Türkiye Kongresi, "İnanç Turizmi Medeniyetler Buluşması" adı altında Swissotel Büyük Efes'de yapıldı. 120 Dünya ülkesi Baptist Kiliseleri Başkanları'nın katılımıyla gerçekleşen Birinci Türkiye Kongresi'ne AK Parti İzmir Milletvekili Rifat Sait, CHP Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin ile 600'e yakın davetli katıldı.
Kadifekale ile Eski İzmir Limanı'ndaki alanının yenilenmesinin sevindirici olduğunu ifade eden Upton, "Vakıf mallarının iade edilmesi sürecine girdiğinizi biliyoruz ve bu bütün dünyaya örnek model teşkil edecek" dedi.
Açılışta konuşan Dünya Babtist Kiliseleri Türkiye Temsilcisi ve Protestan Baptist Kilisesi Başkanı Ertan Çevik, Türkiye'de inanç turizminin önemine dikkat çekti.
Başkan Kocaoğlu, İzmir'in çok kültürlü yaşamı ve farklı kimliklerin bir arada barış içerisinde temsili ile çok önemli bir örnek olduğunu söyledi. Milletvekili Sait, Dünya Protestan Birliği'nin İzmir'i seçmesinin önemine dikkat çekti. Çıray da toplantının İzmir'de yapılmasını modern laik Türkiye Cumhuriyeti'nin bir başarısı olarak gördüğünü söyledi.

Kilise başkanları ilk kez İzmir'de buluştu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.