• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'de ATM Fareleri tutuklandı

İzmir'de ATM Fareleri tutuklandı

20.05.2015, 00:00 Güncelleme Tarihi: 20.05.2015,12:57

Gaziemir başta olmak üzere bir çodk ilçede vatandaşların kredi kartlarını koplayarak para çeken F.Ç ve F.E.Ç yakalanarak gözaltına altına alındı.

Zanlıların adreslerinde yapılan arama neticesinde, çeşitli bankalara ait 6 Adet Banka kartı, kargo makbuzları, kopyaladıkları kartlara ait olduğu düşünülen çok sayıda şifrenin yazılı olduğu not kağıtları, 3 adet hafıza kartı, banka dekontları, 5 adet sim kart, 2 adet cep telefonu, 1 adet tablet PC, 2 adet laptop bilgisayar, kopyalama ve çekim işlemleri sırasında giydikleri kıyafetler, kart kopyalama aparatı yapımında kullanılan alet ve malzemeler, 1 adet aparat şeklinde elektronik devre ele geçirildi. İzmir'in yanı sıra bir çok kentte aynı şekilde dolandırıcılık yapan 2 zanlı çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildiler.

Kamera görüntüleri ortaya çıktı
İzmir Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlar Şube Müdürlüğü ekipleri, Gaziemir semtinde ikamet eden çok sayıda vatandaşın banka ve kredi kartlarından bilgileri ve rızaları dışında para çekildiği yönünde istihbari çalışma yapıldı. Yapılan istihbari çalışma sonrası bankalarla irtibate geçen Siber Polis, Gaziemirde bir banka Şubesi ATM'sine kopyalama cihazı yerleştirildiğini tespit etti. Savcılığın talimatı ile iki aylık çalışmanın ardından güvenlik kamera görüntülerinin incelenmesi sonrasında zanlıların kimlikleri tespit edildi.

Eş zamanlı baskın
Savcılığın ve mahkemenin verdiği arama kararı sonrası 14.05.2015 günü yapılan operasyonda şüpheliler F.Ç ve F.E.Ç yakalanarak gözaltına altına alındı. İki ATM faresinin evinde yapılan aramalarda çeşitli bankalara ait 6 Adet Banka kartı, kargo makbuzları, kopyaladıkları kartlara ait olduğu düşünülen çok sayıda şifrenin yazılı olduğu not kağıtları, 3 adet hafıza kartı, banka dekontları, 5 adet sim kart, 2 adet cep telefonu, 1 adet tablet PC, 2 adet laptop bilgisayar, kopyalama ve çekim işlemleri sırasında giydikleri kıyafetler, kart kopyalama aparatı yapımında kullanılan alet ve malzemeler, 1 adet aparat şeklinde elektronik devre ele geçirildi. Operasyon sonrasında yapılan araştırmalarda zanlıların ilk aşamada 12 adet müştekinin kartından 30 bin TL civarında para çekim işlemi gerçekleştirdiği tespit edildi. Ayrıca yapılan incelemede zanlıların İzmir'in diğer ilçelerinin yanı sıra il, il dolaşarak Amasya, Sivas, Antalya gibi kentlerde de kopyalama ve izinsiz para çekim işlemlerine karıştıkları tespit edildi, Zanlıların F.Ç ve F.E.Ç işlemlerin tamamlanmasının ardından çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildiler.

Fatih Şendil (HABER MERKEZİ)

İzmir'de ATM Fareleri tutuklandı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA