• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Saklambaç oynarken beton çukura düştü

Menemen’in Göktepe Mahallesi’nde arkadaşlarıyla saklambaç oynayan 12 yaşındaki Alperen Baykuş, beton elektrik direği dikmek için açılan çukurlardan birine düştü. Çukurda sıkışan ve 4 saat ölümle savaşan çocuğu itfaiye ekipleri kurtardı

Saklambaç oynarken beton çukura düştü

22.09.2015, 00:00

Gediz Elektrik Dağıtım şirketinin ahşap direklerin yerine beton direkler dikmek için açtığı ihaleyi alan müteahhit firma, 3 ay önce Menemen'de çalışma başlattı. Alçak gerilim hattı için Göktepe mahallesinde 140 beton çukuru açılırken, bu süre içinde direkler dikilmedi. 20 gün önce 1 koyun, çukura düşerek yaralandı. 10 gün önce de bir çocuk ve bir yaşlı bir hafta içinde iki kez aynı çukura düştü. Son olayda Alperen Baykuş, annesiyle birlikte Göktepe mahallesinde oturan teyzesine ziyarete gitti. Alperen, teyze çocuklarıyla dışarı çıkıp saklambaç oynamaya başladı, 938 sokaktaki beton çukura gizlenmek isterken ayağı kaydı ve dizleri üzerine düştü. Sıkıştığını farkeden küçük çocuk, çığlık atarak yardım istedi.

Kurtarma operasyonu

Ailesi, yakınları ve mahalle halkı, Alperen'i kurtarmak için büyük çaba sarfetti. Yapılan tüm müdahalelere rağmen çocuk sıkıştığı yerden çıkarılamadı. Muhtar Murat Cankurt, İzmir Büyükşehir Belediyesi Menemen İtfaiye birimine durumu bildirdi. 2 itfaiye ve AKS ekibi olay yerine gelerek kurtarma operasyonu başlattı ancak başarılı olamadı. Menemen Belediyesi'nden gönderilen bir kepçe, beton çukurun etrafındaki toprak ve parke taşlarını boşalttı. Çukurun yanında bir başka çukur açıldıktan sonra ekipler, aletlerle çukurun kenarındaki betonu kırdı. Yaklaşık 4 saat çabadan sonra Alperen, çukurdan çıkarıldı. Bu arada sürekli, "Beni çıkarın, beni kurtarın, yalvarırım. Dizlerim acıyor. Burada ölmek istemiyorum" diye gözyaşı döktü.

"Çukurları biz kapatacağız"

Çalışmalar sırasında 270 haneli mahallede oturan vatandaşlar, açılan çukurların vatandaşlara zarar verdiğini, bir an önce kapatılmasını istedi. Mahallesi sakinleri, 3 aydır açtığı beton çukurlara direkleri dikmediği için müteahhidi suçladı. Daha fazla vatandaşa zarar gelmesini istemeyen mahalle halkı, kapatılmaması halinde çukurları kum veya taşla dolduracaklarını ifade etti. Alperen'in annesi Nasibe Baykuş da, oğlu kurtarılıncaya kadar ağladı. Olay yerine gelen İzmir Büyükşehir Belediyesi Arama Kurtarma ve Afet işleri Müdürü İsmail Derse, Alperen'e moral verdi. Alperen Baykuş çıkarıldıktan sonra ilk olarak Derse'nin ayak bileklerinden tuttu, teşekkür etti. Menemen Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Alperen Baykuş'a psikolojik tedavi de uygulandığı bildirildi. ERDAL ÇARBOĞA

Saklambaç oynarken beton çukura düştü haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.