• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

“Darbeci Öztürk’ün kardeşi babama kumpas kurdu”

“Darbeci Öztürk’ün kardeşi babama kumpas kurdu”

27.07.2016, 00:39

Gelecek bilimcisi Alphan Manas, babası Prof. Dr. Oğuz Manas’ın süper bilgisayar projesini darbeci general Akın Öztürk’ün kardeşi Prof. Dr. Aydın Öztürk’ün engellediğini öne sürdü. Manas, “Öztürk’ün açtırdığı düzmece soruşturmayla 20 yıl kaybettik. Türkiye şu an çok farklı konumda olabilirdi” dedi

TANSU EDİP GÖKBUDAK

Gelecek bilimcisi Alphan Manas, babası Prof. Dr. Oğuz Manas'ın yapmayı planladığı ve Türkiye'yi Karadeniz ülkeleriyle bağlayacak süper bilgisayar projesinin darbeci general Akın Öztürk'ün kardeşi Prof. Dr. Aydın Öztürk tarafından engellendiğini öne sürdü. Manas, "Prof. Dr. Aydın Öztürk ve Prof. Dr. Cudi Okur'un babam hakkında açtırdığı düzmece soruşturma yüzünden Türkiye 20 yılını kaybetti. Süper bilgisayar kurulsaydı Türkiye şu an çok daha farklı konumda olacaktı" dedi.
Türkiye İhracatçılar Meclisi İnovasyon ve Girişimcilik Başdanışmanı Alphan Manas, 1991 yılında babası Prof. Dr. Oğuz Manas'ın Türkiye'yi Karadeniz ülkeleriyle birbirine bağlayacak ve dönemin başbakanı Turgut Özal tarafından 37 milyon dolar hibeyle desteklenen süper bilgisayar projesi geliştirdiğini anlattı. Manas, bu projenin darbe girişiminin ardından tutuklulanan Orgeneral Akın Öztürk'ün kapatılan İzmir Üniversitesi'nde yönetici olan kardeşi Prof. Dr. Aydın Öztürk tarafından engellendiğini iddia etti.

Düzmece soruşturma

1991 yılında babasının Ege Üniversitesi rektörlük seçimlerinde aday gösterildiğini söyleyen Manas, "Ancak Aydın Öztürk babamın rektör olmasını istemiyordu.
Bu doğrultuda Prof. Dr. Aydın Öztürk ve Prof. Dr. Cudi Okur babam hakkında görevi kötüye kullanmak gibi suçlamalarla soruşturma açtırttı. Babam;
Öztürk ve Okur yüzünden 5 yıl yargılandı.
Ancak haklı olduğu ortaya çıktı ve aklandı" diye konuştu.
Babasının bu sürecin sonunda hayata küstüğünü dile getiren Manas, "Bir daha Ege Üniversitesi'ndeki akademisyenlik görevine devam etmedi. Yargılanmasının ardından istifa etti. Çünkü onun Türkiye'ye çağ atlatacak hayallerini söndürmüşlerdi" dedi.

Dönemin en iyi bilgisayarı

Süper bilgisayarın yapılması durumunda Türkiye'nin internette söz sahibi ülke olacağını kaydeden Alphan Manas, "O döneme göre çok güçlü bir bilgisayar olacaktı.
12 iş istasyonu ve 500 terminal aracılığıyla çalışacaktı. Bu sistem ile birlikte İstanbul, İzmir, Eskişehir, Ankara arasında saniyede 2 megabit hızında bir iletişim omurgası olacaktı. Bu 1993 yılına göre çok büyük bir güçtü. Türkiye o dönem bu bilgisayara kavuşsaydı, Karadeniz'de de çok güçlü konuma gelecekti. Babam o yıldan bilgisayar ve internete hükmetmenin çok önemli olduğunu görmüştü" dedi.
Babasının demans nedeniyle artık kimseyi tanımadığını söyleyen Manas, "Babam 25 yıl önce kumpasa geldi. Ancak oğlu olarak ben devlete hizmet etmek istiyorum. Kumpas kurbanı birinin oğlu olarak ülkeme faydam olsun istiyorum" dedi.

25 yıl önceden bugünü görmüş

Öte yandan Oğuz Manas'la ilgili ilginç bir detay da ortaya çıktı. Manas'ın 1991 yılında Yeni Asır'a verdiği röportajda, internetten her türlü alışverişi yapmanın mümkün hale geleceğini söylediği görüldü. Manas o dönemki röportajda şu ifadeleri kullandı: "Evinizden istediğiniz her türlü ürünün siparişini verebileceksiniz. Veri bankacılığı hizmetinin yanı sıra insanlar, uçak, tren, vapur seferlerini öğrenebilecek. Gideceği bir yerden önceden rezervasyon dahi yapabilecek. Bunların hepsi bir tıkla olacak."

“Darbeci Öztürk’ün kardeşi babama kumpas kurdu” haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN