• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

PİKNİK YAPIYORLARDI

PİKNİK YAPIYORLARDI

12.9.2017 23:13 , Güncelleme Tarihi: 12.9.2017 23:14

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun, “SİHA’lar sivilleri öldürüyor” sözlerine sahip çıkan Kılıçdaroğlu, “Öldürülenlerden bazıları işadamı zaten, piknik yapıyorlar orada. Terör örgütüne destek olabilirler, terörist olabilirler ama orada silah olması lazım. O da yok” dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün sabah katıldığı bir televizyon programında skandal açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, Silahlı İnsansız Hava Araçlarının (SİHA) öldürdüğü teröristleri "Terör örgütüne destek olabilirler ama orada silah olması lazım. O da yok" ifadeleriyle değerlendirerek savundu. Skandal ifadeler sonrası, Kılıçdaroğlu'na sosyal medya kullanıcısı çok sayıda vatandaştan tepki geldi. Bir TV kanalında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, SİHA'lar ve terörle mücadele konusunda yaptığı açıklamalarda şok etkisi yarattı. CHP Lideri, "Terör örgütüne destek olabilirler, terörist olabilirler ama orada silah olması lazım. O da yok" ifadelerini kullandı.

PİKNİK YAPIYORLARDI

Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Ne diyor Sezgin Tanrıkulu? Bu insanlar öldürüldü. Gerçekten terörist mi değil mi araştırılsın diyor. Bu 4 kişi oraya gitmeden önce güvenlik kontrolünden geçiyorlar. Eğer bunlar terörist ise neden tutuklanmıyor? Sezgin Bey üzerinden giderek CHP, PKK'ya destek veriyor diyorlar. Sezgin Bey üzerinden bize saldırıyorlar. Sezgin Bey ile konuştum. Olay yerinin yakınındaki bir muhtar bilgi verdi. Öldürülenlerden bazıları işadamı zaten. Gizli kapaklı insanlar değil, piknik yapıyorlar orada. Terör örgütüne destek olabilirler, terörist olabilirler ama orada silah olması lazım. O da yok."

YİNE SÖZ VERDİ

Terörü nasıl çözeceğinin sorulması ve Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ'ın "Eğer elinde terörü bitirecek bir formül varsa Sayın Kılıçdaroğlu'nu laftan öte, o formülleri milletin önüne koymaya davet ediyorum" sözlerinin hatırlatılması üzerine Kılıçdaroğlu, "4 yıl içinde çözmezsem, bakın '5 yıl' da demiyorum. Normalde 5 yıl şimdi. 4 yıl içinde çözmezsem siyaseti bırakacağım. Bakın, ben bir bedel ödemeyi göze alıyorum. Ben aynı şeyi yurt için de söylüyorum. Bu ülkede yurt sorununu bir yıl içinde çözmezsem siyaseti bırakırım" dedi.

CHP'DE SİHA ÇATLAĞI!

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun terörle mücadelede önemli rol oynayan SİHA'larla ilgili sözlerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir kez daha sahip çıkarken partide SİHA konusunda Tanrıkulu'na tepki CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz'dan geldi. Kılıçdaroğlu "Tanrıkulu öldürülen kişilerin terörist mi değil mi araştırılmasını istiyor" görüşünü savunurken Tanrıkulu'nun açıklamalarında SİHA'ların vurduğu kişilerin siviller olduğu iddia edilmişti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz ise terörle mücadelede SİHA'ların mutlaka gerekli olduğunu ifade ederken Tanrıkulu'nun 'ikinci Roboski' benzetmesine de tepki gösterdi ve "Doğru bulmuyorum" dedi.

YILMAZ TEPKİ GÖSTERDİ

Kılıçdaroğlu Tanrıkulu'na sahip çıksa da CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Tanrıkulu'nun sözlerine tepki gösterdi.
Terör örgütünün çirkin savaşının SİHA'ları gerekli kıldığına işaret eden Yılmaz, devletin, terörle mücadelede her türlü teçhizatı, donanımı kullanmasının meşru olduğunu belirtti. Yılmaz, "Çünkü devlet gücünü elinde bulunduruyor ve o yetkisi vardır. Terörle mücadelede herkesin duyarlı olması lazım, tek ses olması lazım. Terörü meşrulaştıracak en ufak bir adım içine girmemek gerekir" diye konuştu.

"DOĞRU BULMUYORUM"

Tanrıkulu ve HDP Sözcüsü Osman Baydemir'in, SİHA'larla ilişkili olarak, "İkinci bir Roboski" benzetmelerinin hatırlatılması üzerine Yılmaz, "Ben o tür şeyleri, onları doğru bulmuyorum. Önemli olan şu: Terörle mücadele kapsamında bu silahlar kullanılabilinir mi, elbette kullanılabilir.
Bunlar kullanılırken azami dikkat gösterilmeli mi, evet gösterilmeli. Devletin bunları kullanması meşru hakkı mı, evet. Ama aynı zamanda vatandaşı da koruma sorumluluğu var" diye konuştu.

PİKNİK YAPIYORLARDI haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN