• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Seçimlere 12 gün kala Merkel çarkı!

Seçimlere 12 gün kala Merkel çarkı!

12.9.2017 23:17 , Güncelleme Tarihi: 12.9.2017 23:17

Ankara ile Berlin arasındaki gerilim sürerken Almanya'da yapılacak seçimlere 12 gün gibi kısa bir süre kala Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkesinde yaşayan Türklere değer verdiklerini söyledi. Merkel, gurbetçilerin oylarına talip oldu. Almanya Başbakanı Merkel, Almanya'daki Türklere "Burası sizin eviniz" diye seslendi. Merkel Türk kökenli vatandaşlarla birlik olunması gerektiğini belirtti ve uzlaşmazlıkların ülkeye taşınmamasını istedi. DWelle Türkçe'ye göre, devlete ait ARD televizyon kanalında katıldığı bir seçim programında stüdyodaki seçmenlerin sorularını yanıtlayan Merkel, "Buradaki Türklerin bir kısmı da (Cumhurbaşkanı) Erdoğan'a destek verdi. Acaba uyum politikasında hata mı yapıldı?" şeklindeki sorusuna Almanya'da düşünce özgürlüğü olduğunu, her bireyin istediği düşünceyi savunmakta hür olduğunu belirtti.

'HOŞ GELDİN DEMELİYİZ'

Merkel, Almanya'daki Türklere "Siz, burada evinizdesiniz. Size değer veriyoruz" ifadelerini kullandı. Birçok Türkiye kökenlinin, Almanya ile Türkiye arasındaki ilişkiler sertleştiğinde kendilerinin Almanya toplumunun bir parçası sayılmayacakları hissiyatında olduklarına dikkat çeken Merkel, "Bu insanlara hoşgeldin demeliyiz" dedi. Almanya Başbakanı aynı zamanda bir konuya da açıklık getirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, Türkiye kökenlilerden uzlaşmazlıklarını Almanya'ya taşımamalarını istedi.

"Türkiye'den gelen silah talepleri askıda"

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Türkiye'de kötüye giden insan hakları ve iki NATO müttefiki arasındaki gergin ilişkiler gerekçesiyle, Almanya'nın Türkiye'den gelen önemli boyuttaki silah taleplerinin tümünü askıya aldığını açıkladı. Açıklama, Berlin'deki bir dışişleri bakanlığı sözcüsünün, bu hafta sonunda bir Alman çiftin daha Türkiye'de gözaltına alındığını sandıklarını söylemesinin ardından geldi. Handelsblatt gazetesinin dün düzenlediği panelde konuşan Sigmar Gabriel, "Türkiye'nin bize yaptığı tüm önemli silah taleplerini askıya aldık; bunlar gerçekten de az sayıda değil" dedi.

Seçimlere 12 gün kala Merkel çarkı! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN