• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Yılın ilk gezisi Fransa’ya

Yılın ilk gezisi Fransa’ya

02.01.2018, 23:12 Güncelleme Tarihi: 02.01.2018, 23:13

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2018 yılının ilk yurtdışı seyahatini 5 Ocak Cuma günü Fransa'nın başkenti Paris'e yapacak. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir araya gelecek olan Erdoğan, Kudüs meselesi başta olmak üzere, Suriye ve Irak, Türkiye-AB ilişkileri, terörle mücadele konularının yanı sıra iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmek için atılacak adımları ele alacak.
BM Güvenlik Konseyi ve BM Genel Kurulu'nda Kudüs ile ilgili tavrından dolayı Macron'a teşekkür etmesi beklenen Erdoğan, bundan sonraki süreçte Kudüs konusunda özellikle Avrupa Birliği ülkelerinin desteğinin önemli olduğu mesajını verecek.

SAMET'İN TABUTUNA OMUZ VERDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kas hastalığı nedeniyle 23 yaşında hayatını kaybeden Abdullah Samet Demir'in cenaze törenine katıldı. Erdoğan, Tarabya'daki Huber Köşkü'nden Demir için ikindi vakti düzenlenen törene katılmak üzere Sultanbeyli Abdurrahmangazi Camisi'ne geldi. Acılı aileye başsağlığı dileyen Erdoğan, namazın ardından Abdullah Samet Demir'in tabutuna omuz vererek cenaze aracına kadar taşıdı. Erdoğan, talihsiz genci geçtiğimiz Mart ayında evinde de ziyaret etmişti.

CÜNEYDİ'NİN HAYALİ ERDOĞAN'I GÖRMEK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başını dik tutmasıyla övdüğü Kudüs direnişinin sembolü 16 yaşındaki Fevzi el Cüneydi, Erdoğan'la görüşmek istediğini söyledi.
İsrail hapishanelerinin çetin şartları ve askerinin merhametsiz davranışlarıyla yorgun düşen Fevzi El Cüneydi, "İsrail işgal hapishanesinde sorgulama sırasında psikolojik ve fiziksel tacize maruz kaldım. Sağ omzumda kırık var. İsrail askeri Filistinlilerin umudunu kırmak istiyor" diye konuştu.

ASKERLER ERDOĞAN'I SORDU

Gözaltına alındığı sırada İsrail askerinin Facebook'ta neden Erdoğan resmi ve Türk bayrağı paylaştığını ve niye onu sevdiğini sorduğunu anlatan Cüneydi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Filistin davasını desteklediği için sevdiğini söyledi. Fevzi el Cüneydi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Filistin davasına katkısı ve kendisinin serbest bırakılmasındaki etkisi sebebiyle bizzat teşekkür etmek istediğini de kaydetti.

İSRAİL'E BASKI YAPTI

Cüneydi'nin avukatı Farah Biadsa ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Filistinlilerin gözaltına alınması ile ilgili yaptığı konuşmaların İsrail hükümetine karşı baskı oluşturduğunu, bu baskı nedeniyle El Cüneydi de dahil bazı Filistinli gençlerin serbest bırakılmasında büyük etkisi olduğunu söyledi.
Fevzi el Cüneydi'nin babası Muhammed el Cüneydi ise, geçirdiği bir iş kazasında yaralandıktan sonra oğlunun erken yaşta okulu terk etmek zorunda kaldığını, ailenin geçimini oğlunun sağladığını söyledi. Oğlunun çalışkan ve başarılı bir çocuk olduğunu, okulu bırakmasından dolayı çok üzgün olduğunu dile getirdi.

Yılın ilk gezisi Fransa’ya haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN