• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Narkotik polisi baronlarına göz açtırmıyor

Narkotik polisi uyuşturucu baronlarına göz açtırmıyor

04.03.2018, 20:11 Güncelleme Tarihi: 04.03.2018,23:15

Narkotik timleri, geçen yıl ’in Eşrefpaşa ve Kadifekale semtlerindeki 44 mahalleye sabaha karşı yüzlerce polis, helikopter ve drone ile operasyon düzenlendi. 129 kişi gözaltına alındı, 125 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi

İZMİR'İN UYUŞTURUCU DOSYASI - TANSU EDİP GÖKBUDAK

Uyuşturucu tacirleri sokak sokak mafyavari tarzda ve PKK'nın finans kaynağını oluşturdukları için terörist bir yapılanma içinde Türkiye'de on binlerce genci zehirliyor. Ancak son yıllarda Emniyet Genel Müdürlüğü'nün artırdığı operasyonlarla polis uyuşturucu çetelerinin üzerine bir demir balyoz gibi indi. Her geçen gün artan operasyonlar sonucunda uyuşturucu çeteleri iyice köşeye sıkıştı. Kendi adamlarına bile güvenemez hale geldiler. Çünkü şunu çok iyi anladılar ki, Türk polisi her zaman enselerinde olacak. Bu yazıda son bir yılda İzmir'deki uyuşturucu çetelerine yapılan baskınlarla polisin uygulamalarını ele alacağız.
İzmir polisi son 1 yılda operasyonlarla uyuşturucu satıcılarına göz açtırmıyor. Özellikle terör örgütlerinin finans kaynağı çetelere yapılan baskınlar sonrası eli kolu bağlı kaldı.
Yapılan her operasyonda büyük kan kaybeden çeteler, sadece ellerindeki uyuşturucuyu kaybetmedi, aynı zamanda örgüt liderlerinin hapse girmesiyle başsız kaldı. Son 1 yılda uyuşturucu çetelerini bozguna uğratan operasyonlardan dikkat çekenleri ise şöyle:

129 ZEHİR TACİRİ

İzmir polisinin son yıllarda yaptığı en büyük operasyonlardan birisi ise Eşrefpaşa ve Kadifekale semtlerinde 44 mahallede eş zamanlı olarak gerçekleştirilen operasyon oldu.
Yapılan teknik ve fiziki takip sonucu harekete geçen narkotik timleri "Uyuşturucu ticaretinin önlenmesine" yönelik soruşturma kapsamında sabaha karşı yüzlerce polis, helikopter, drone ile operasyon düzenlendi.
129 kişi gözaltına alınırken 125 kişi de tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Bu operasyonlarda en çok dikkat çeken ayrıntı ise şüphelilerden birinin adresinde F serisi 1 dolar çıkması oldu. Operasyon sonucunda PKK'nın satıcı ağına büyük bir darbe vurulmuş oldu. Öte yandan bu operasyon İzmir'de Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonlarından biri olarak kayda geçti.

UYUŞTURUCU BARONU

İzmir Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin 2017'de dikkat çeken bir diğer operasyonu ise Çılgın Azad lakaplı uyuşturucu baronu ve ailesinin kıskıvrak yakalanması oldu. Gelen birçok ihbarla, İzmir'in en büyük uyuşturucu baronlarında biri olduğu belirtilen Çılgın Azad lakaplı kişinin, Konak'ın Kadifekale, Çimentepe ve Ballıkıyu bölgelerinde M. ve Ş. isimli şahıslarla birlikte hareket ederek, uyuşturucu madde naklettikleri, torbacı tabir edilen uyuşturucu madde satışını gerçekleştiren şahıslara dağıtımın yaptıkları, iş bulamayan, maddi yönden zor durumda olan, sokaklarda kalan yardıma muhtaç kişileri günlük yevmiler karşılığında uyuşturucu tezgahlarında çalıştırıldıkları bilgisine ulaşıldı.

SUÇ ÖRGÜTLERİ

ay boyunca şahısları incelemeye alan ekipler, yine İzmir'in uyuşturucu baronu olduğu belirtilen Çılgın Azad lakaplı şahsın Azad V. (37) isimli kişi olduğu, A.V. (37) ve annesi B.V. (61) isimli şahısların N.A.
(45), Ş.A. (25) ve B.B. (51) isimli şahıslarla suç örgütü kurdukları, güvenlik birimlerine yakalanmamak için birçok yönteme başvurdukları, bu yöntemler arasında uyuşturucu madde satışı yaptıkları yerlerde doğu ve güneydoğu illerinden getirdikleri şahısları 20-25 gün içerisinde değiştirdikleri de belirlendi.

TEK SEFERDE ZEHİR

Konuyu derinlemesine takip eden ekipler, yine bu şahısların maddi durumu iyi olmayan yardıma muhtaç kişileri, kadınları ve çocukları kullandığını doğrulayacak bulgulara rastladı. İzmir Emniyet Müdürü Hüseyin Aşkın ile başarılı operasyonlara imza atan Narkotik Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin son operasyonu ise İzmir'de Cumhuriyet tarihinin enleri arasına girdi. Narkotik timleri 5 ayrı ilçede tespit ettikleri adreslere operasyon düzenledi.
Kentteki ikinci operasyonlarını ise Çiğli ve Karabağlar'daki adreslerde yaptı. Kente getirdiği uyuşturucuyu 'torbacı' denilen sokak satıcıları aracılığıyla dağıtmayı planlayan F.S.'nin evine baskın yapıldı. Aramalarda 107 kilo esrar ile 135 bin uyuşturucu hap ele geçirildi. Her iki operasyonda gözaltına alınan 8 uyuşturucu zanlısı, işlemlerin ardından sevk edildikleri adliyede tutuklandı.
Bu baskınlar Cumhuriyet tarihinin İzmir'de gerçekleştirilen operasyonlar arasında en fazla uyuşturucu maddenin ele geçirildiği operasyon olarak kayıtlara geçti.

OKULLARDA DENETİM

Yapılan bunca operasyonlara rağmen emniyet yetkilileri uyuşturucu madde trafiğinin ancak eğitimle çözülebileceğini belirtti. Bu kapsamda İzmir İl Emniyet Müdürlüğü yıl boyunca İzmir'deki bütün okullarda velileri ve öğretmenleri kapsayan seminerler düzenliyor. Bu seminerlerde uyuşturucu maddenin zararları ve gençleri nasıl zehirlediği anlatılıyor.
Ancak çalışmalar eğitimle de sınırlı kalmıyor. Uyuşturucu çetelerinin tuzağına düşürmek istediği fidanlar yok olmasın diye her okulun önünde resmi ve sivil narkotik ekipleri bekliyor. Bunun yanı sıra okulun giriş ve çıkış saatlerinde rehber öğretmenlerle temasa geçilip onlardan öğrenciler hakkında detaylı bilgi alıyorlar.

TACİRLERE WHATSAPP DARBESİ

Uyuşturucu tacirleriyle mücadelede yeni bir dönem başlatan İzmir Emniyet Müdürlüğü Narkotik Şube Müdürlüğü'nün en önemli uygulaması ise geçtiğimiz aylarda uygulamaya koyduğu Narko Mobil Whatsapp İhbar Hattı oldu. Vatandaşlar, bulunduğu bölgede uyuşturucu ticareti tespit eden vatandaşlar kimlikleri gizli kalmak kaydıyla 0552 155 35 35 numaralı ihbar hattına gönderdiği fotoğraf ve bilgilerle polise destek oldu. Ele geçirilen uyuşturucu maddede vatandaşlardan gelen fotoğraf ve ihbarlar da katkı sağladı.

SAÇ TELİ BİLE YETERLİ

Polis tarafından kriminal incelemede her şey bulunabilir. Sadece delillerle çalışılıyor. Yakılan, suya atılan uyuşturucunun bütün kalıntıları kriminal laboratuvarındaki incelemelerde kolaylıkla ortaya çıkıyor. Kişinin uyuşturucu kullanıp kullanmadığı en ufak bir kıl parçasından bile ortaya çıkarılabilir.

YARIN: KAVŞAK NOKTASI İZMİR, HEDEF TÜRKİYE

Narkotik polisi uyuşturucu baronlarına göz açtırmıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN