• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

'deki otel faciasının nedeni belli oldu

İzmir'deki otel faciasının nedeni belli oldu

09.03.2018, 09:23 Güncelleme Tarihi: 09.03.2018, 09:44

Cep telefonu bataryasının patlaması sonucu otelde yangına neden olan müşterinin ifadesi ortaya çıktı. Önce yatağının tutuştuğunu belirten S.S, “Alevlerin yükselmesiyle kendimi dışarıya zor attım” dedi

İzmir'deki otel yangınına patlayan telefon bataryası neden oldu. Uzmanlar, cep telefonlarının gece boyu şarjda kalmaması ve standart dışı bataryalar için uyardı.

İzmir'in Basmane semtinde meydana gelen otel yangını, hemen hemen herkesin yaptığı hatayı gözler önüne serdi. Yangının çıktığı 506 numaralı odada kalan S.S'in, gece yatmadan önce şarja taktığı telefonun bataryasının sabah patlayarak yangına neden olmasının ardından uzmanlar, vatandaşları standart dışı batarya ve şarj konusunda uyardı. Uzmanlar, cep telefonlarının geceden elektriğe takılıp tüm gece şarjda kalmasının bataryayı şişreceği ve otel yangınında olduğu gibi patlayacağını, aynı zamanda bataryanın da ömrünü azaltacağını belirtti. Birçok vatandaşın evinde aynı hatayı yaptığını belirten uzmanlar, batarya ömrü biten telefonlara ucuz olduğu için standart dışı batarya taktırılmasının ciddi şekilde tehlike arz ettiğine dikkat çekti. Oteldeki faciaya neden olan yangının çıktığı 5. kattaki 506 numaralı odada kalan S.S'nin polise verdiği ifadede yangının, tüm gece şarja takılı kalan telefonun bataryası neden oldu. S.S, ifadesinde, "Odada tek başıma kalıyordum. Yatmadan önce telefonumu şarja taktım. Uyurken bir anda batarya patladı. Alevler önce yatağa sonra da perdeye sıçradı. Sonra paniğe kapılıp odadan çıktım ve kaçtım" dediği öğrenildi.

RUHSATA AYKIRIYMIŞ

Yangında mahsur kalan ve yan binaya geçmeye çalışırken otelin 5. katından park halindeki arabanın üstüne düşen Kazakistanlı Jurushbek Kuzu'nun (33) yoğun bakımda tedavisine devam ediliyor. Arkadaşının ardından paniğe kapılıp kendini aşağıya bıraktıktan sonra önce elektrik teline takılan ardından ve tenteye düşen Belarus uyruklu Inna Vladimmova, ise taburcu edildi. Öte yandan Konak Belediyesi'nden alınan bilgiye göre, 8 Ocak 2015'te yapılan denetimde ruhsata aykırı olarak binanın çatı katındaki terasların kapatılarak kat haline getirildiği, otele cephe kaplaması yapıldığı belirlendi. Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen, yanan ve yaklaşık 2 milyon liralık zararın olduğu otelle ilgili yerinde inceleme yaptıklarını, elde edilen veriler incelendiğinde dış cephe kaplamasının yönetmeliğe uygun olmadığını gördüklerini ifade etti. EGELİ SABAH

İzmir'deki otel faciasının nedeni belli oldu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN