• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Papaz için hesap günü

Papaz için hesap günü

16.04.2018, 00:16 Güncelleme Tarihi: 16.04.2018,10:01

İzmir’de, ve PKK adına suç işlediği iddiasıyla tutuklu bulunan ve hakkında 35 yıl hapis cezası istemiyle dava açılan Amerikalı papaz bugün hakim karşısına çıkıyor

METİN BURMALI

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesi sırasında ısrarla serbest bırakılmasını talep ettiği, İzmir Diriliş Kilisesi'nin ABD'li Papazı Andrew Craig Brunson için hesap günü geldi çattı.
Terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk iddiası ile 35 yıla kadar hapsi istenen Papaz Brunson, bugün ilk kez hakim karşısına çıkacak.
Yerli ve yabancı basın mensuplarının yanı sıra ABD Kongresi üyesi senatörlerin de İzmir'e gelerek takip edeceği duruşmada, tüm dünyanın gözü İzmir'de olacak.


35 YIL HAPSİ İSTENİYOR

İzmir Cumhuriyet Savcısı Berkant Karakaya tarafından hazırlanıp, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilen ve 35 yıla kadar hapsi istenen Alsancak semtindeki İzmir Diriliş Kilisesi Pastörü Andrew Craig Brunson, bugün ilk kez hakim karşısına çıkarak savunma yapacak. Brunson, "örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği" gerekçesiyle 15 yıla kadar, "Devletin güvenliği bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin etmek" suçlamasından 20 yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılanacak.
Terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk iddiası ile yaklaşık iki yıldır yüksek güvenlikli Buca Kırıklar Cezaevi'nde, tek kişilik hücrede tutuklu bulunan Brunson, güvenlik nedeniyle İzmir'in Silivrisi olarak adlandırılan, FETÖ'den 145'i tutuklu 270 sanığın yargılandığı Aliağa Şakran Cezaevi Kampüsü'nde özel olarak hazırlanan 1000 kişilik mahkemede savunma yapacak. Güvenlik güçleri de hem cezaevinde hem çevresinde kuş uçurtmayacak.

DRONE'LARLA SÜREKLİ TAKİP

Jandarma kampüs alanı girişinde oluşturulan kapama noktalarında bomba eğitimi almış köpeklerle gelen araçları tek tek kontrol edecek. Güvenlik güçleri insansız hava aracı 'drone' ile sürekli havadan görüntü alırken, duruşmayı takip edecek avukat ve tutuklu yakınları da yine sıkı kontroller sonrası duruşma salonuna alınacak.
20 yılı aşkın süredir Türkiye'de bulunan ve iyi derecede Türkçe konuşan Brunson'ın savunmasını İngilizce yapmak istemesi halinde duruşma salonunda bir de tercüman bulunacak.

GÜVENLİK ÜST SEVİYEDE

Saat 09.00'da başlayacak duruşmadan bir gün önce Aliağa Şakran Cezaevi Kampüsü'ne getirilen Brunson için kampüs çevresinde jandarma komando birlikleri sıkı önlemler aldı. Güvenlik güçlerinin ayrıca kampüs alanından kilometrelerce önce kapama noktaları oluşturduğu, bomba eğitimi almış köpeklerin de bu kontrol noktalarında görev yapacağı öğrenildi. Duruşmayı takip edecek olan avukat ile tutuklu yakınlarının da yine sıkı kontrollerden sonra duruşma salonuna alınacağı kaydedildi.

DÜNYA BASINI İZLEYECEK

Cezaevi içerisinde hazırlanan özel bir alandan salona alınacak olan Brunson'un davasını yerli ve yabancı basın mensuplarının yanı sıra ABD'den gelecek heyetin de izlemesinin beklendiği öğrenildi.

GERÇEK AMACI BİLE BİLE İŞBİRLİĞİ

Brunson hakkındaki iddianamede, Brunson'un din adamı görüntüsü altında terör örgütleri PKK ve FETÖ adına suç işlediği ve bu örgütlerin genel stratejileri kapsamında eylem birlikteliği içinde olduğu, bu örgütlerin amaçlarını bilerek ve isteyerek işbirliği yaptığı belirtilmişti. Brunson'u yurtdışı ve yurtiçinden ziyaret eden kişilerin emekli asker, özel harp subayı kanaatini uyandıran kişiler ve PKK ya da FETÖ'nün üst düzey yöneticileri olduğu, bunun delillerden anlaşıldığı aktarılmıştı.

FETÖ'NÜN ÜST DÜZEYLERİYLE BULUŞMA

İDDİANAME DE Brunson'un FETÖ'nün üst düzey mensupları ile kod isimlerini bilerek görüştüğü, bu kapsamda örgütün sözde eski Ege Bölgesi imamı ve firari Bekir Baz ve onun yardımcısı Murat Safa ile hakkında "silahlı terör örgütü üyesi olmak" suçlamasından dava açılan tutuklu sanık Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Başkanı Taner Kılıç ile görüşmeler yaparak strateji belirlediği iddia edilmişti.

MESİHİN KÜRDİ KİLİSESİ'NİN KURULUŞU

İzmir Protestan Diriliş Kilisesi'nde PKK ile FETÖ'yü övücü ve bölücü içerikli konuşmalar yaptığı öne sürülen Brunson'un özellikle Kürt vatandaşların yaşadığı bölgelerde sistematik bir çalışma yürüttüğü öne sürülmüş, bu amaçla İzmir'de sadece Kürt vatandaşların alındığı "Mesihin Kürdi Kilisesi"ni kurduğu suçlaması yöneltilmişti.

MAKLUBE YEMİŞ SURUÇ'A GİTMİŞ

Tutuklu papazla ilgili ele geçirilen çok sayıda dijital materyalde FETÖ/PDY'nin hücre evlerinde "maklube" yemeğine katıldığına ilişkin ve bölücü terör örgütünü simgeleyen bez parçalarının olduğu fotoğraflar bulunmuş, bu kişinin YPG/PKK'nın yoğun faaliyetler yürüttüğü Suriye'nin Kobani kenti ve Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine PKK'nın genel stratejisi kapsamında sık sık gittiği ifade edilmişti.

GEZİ OLAYLARI ORGANİZASYONU

2013'teki Gezi Parkı olayı organizasyonunda yer aldığı ileri sürülen Brunson'un "Ülkemizin Güneydoğu bölgesinde bulunan benzin istasyonları çalışanları listesi" ve "Demiryolları çalışanları listesi" ile "İrtibata geçilecek askerler listesi" gibi bilgileri elde eden kişilerle görüştüğü kaydedilmişti.

DARBE ÜZÜNTÜSÜ

İddia namede Brunson'un ABD'li bir askere gönderdiği 15 Temmuz darbe girişiminin başarısız olmasından üzüntü duyduğuna ilişkin mesaj içeriklerine yer verilmişti.

Papaz için hesap günü haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN