• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kandil’in talimatıyla çocukları öne sürdük

Kandil’in talimatıyla çocukları öne sürdük

26.04.2018, 23:18 Güncelleme Tarihi: 26.04.2018,23:19

Zeytin Dalı Harekatı'nda Afrin'e yakın bir bölgedeki çatışmada iki ayağından yaralı olarakyakalanan Hogir Cudi kod adlı terörist Cemal Soreş'in ifadeleri, terör örgütü PKK/YPG'nin çocukları nasıl kullandığını bir kez daha ortaya koydu.

BİN 500 ÇOCUK ZORLA ALINDI

Mehmetçiğin, hastaneye yetiştirmesiyle iki ayağını diz kapağından kesilmekten kurtarması üzerine, "Bize yıllardır askerin infaz yaptığı anlatıldı ama siz beni ölümden kurtardınız" diyerek itiraflarda bulunan Soreş, "2013'te HPG'nin eski yöneticisi 'Sofi Nurettin' kod adlı Nurettin Halef Al Muhammed ve 75 Suriyeli örgüt üyesi ile birlikte Kandil'den ayrılarak Suriye'de YPG saflarına katıldık ve Rasulayn'da kurulan kampa yerleştik" diye konuştu.
Örgütün 2016 ile 2017 Kasım ayı arasında bölgede yaşları 13-17 arasında olan bin 500'den fazla çocuğu ailelerinden koparıp kampa getirdiğini anlatan Soreş, şöyle konuştu: "Kaçırılan bu çocukların çoğu Afrin ve Haseke'dendi. Bir kısmı da Münbiç'te PYD kararıyla kapatılan okullardan getirilen çocuklardı. Bu çocuklara, Afrin'in Hacıhasanlı bölgesindeki ormanlık alandaki kampta siyasi ve silah eğitimi verildi. Her yerde Abdullah Öcalan'ın fotoğraflarının asılı olduğu kampa, TSK'nın Afrin operasyonundan birkaç hafta önce Kandil'den görüntülü telefonla bağlanan Murat Karayılan, çocuklara bir konuşma yaparak, 'Kürdistan kurulduğunda hepiniz şehirlerinizin polisi olacaksınız' dedi."

SIRRIBERK ARSLAN

Kandil’in talimatıyla çocukları öne sürdük haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN