• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Erdoğan’a oy verecek ’liler tanıyorum’

Genel Başkan Yardımcısı, , “Karşımızda iktidar olmaya çalışan bir parti yok. ‘Kendi tabanımızdan nasıl HDP’ye oy kaydırırız da AK Parti’nin milletvekili sayısını düşürürüz’ diyen bir parti var” dedi

‘Erdoğan’a oy verecek CHP’liler tanıyorum’

11.06.2018, 00:00 Güncelleme Tarihi: 11.06.2018,00:13

NİDA ALADAĞ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, AR-GE Başkanı, İzmir Milletvekili Hamza Dağ, Yeni Asır'ı ziyaret ederek, seçmenin AK Parti'ye bakışından, İzmir'e yönelik projelere kadar pek çok konuda açıklama yaptı.
Muhalefetin seçim çalışmalarını eleştirirken, turizm, sanayi, kentsel dönüşüme yönelik projelerin detaylarını anlatan Hamza Dağ, İzmir'de yatırımların neden ve nasıl engellendiğini de çarpıcı bir tespitle gündeme getirdi.

ENGEL ÇARKI

Sizin ve elbette partinizin, birinci önceliği nedir?
- Milletin isteklerini önemsiyoruz biz. Seçmen hep mesaj verir.
Bize de veriyorlar...

Nasıl mesajlar bunlar?
- Olumlu ya da olumsuz anlamda... Bizler de bu mesajları alıyoruz. Evet, biz hep iktidar olduk, birinci parti olduk ama zaman zaman seçmenin bizlere sandıkta verdiği olumsuz mesajları da gördük ve kendimizi milletimizin isteklerine göre tanzim ettik.

Peki muhalefet? Karşınızda nasıl bir muhalefet görüyorsunuz?
- Karşımızda iktidar olmaya çalışan bir parti yok.

Bunu biraz açalım...
- Karşımızda, 'biz kendi tabanımızdan nasıl HDP'ye oy kaydırırız da AK Parti'nin milletvekili sayısını düşürürüz' diye çalışan bir parti var. Ben, kendi partilerine milletvekili seçimlerinde oy verip Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan'a oy verecek CHP'liler tanıyorum.

Siyasete mola verip, kentimize dönelim... İzmir projeleri arasında hangisi öne çıkıyor?
- Körfez Geçişi Projesi. Halkta bir sıkıntı göremiyoruz da, odalarda ve belediyelerde bu konuda bir duruş oluşmalı. Ufak bir proje değil bu. İzmir'de yaşadığımız sıkıntı, bazı işlerle alakalı mahkemelere dava açma konusunda oluyor. Mahkemelerdeki bilirkişiler, belli kişiler İzmir'de.
Mahkemedeki hakimlerimiz de dünden hazır iptal etmeye. Yargının da işlere, icraatlara engel olacak bir şekilde hareket etmesini kabul edemeyiz. Biz de bu ülkeyi yargı mensupları kadar seviyoruz. Bu ülkenin veya bu şehrin zararına bir şey yapacak halimiz yok. Bilirkişi, oda ve yargıç çarkını kırmalıyız. Körfez Geçişi'nin halk tarafından istendiğini görüyorum. Çalışmalara, odalar ve belediyeler olarak başlamamız gerekiyor ki yarın bir gün dava açtıklarında aynı çark yine işlemesin.

Ekonomi, turizm ve elbette kentleşme için hedef nedir?
- İzmir'de, merkezde bulunan sanayi tesislerini, daha organize şekilde, daha uygun yerlere çıkartılmalı. Bunu, oradaki çalışanlar da istiyor. Müteşebbis insanlarımız, alanları genişledikçe daha gelişmiş işler yapacak.
Çok farklı sektörlerin bir arada iş yapabileceği bir alan oluşturmak istiyoruz. Farklı sektörleri bir araya getirmeye yönelik yatırımlar da olacak...

TURİZM YILDIZI

Mesela?
Mobilya konusunda sadece mobilya imalatının yanında cam imalatının da olacağı, mobilyanın yan ürünlerinin de işleneceği entegre bir tesis yapmak istiyoruz. Bakırçay bölgesinde önemli imkan var. Çandarlı Limanı'nın oraya yapılıyor olması bir avantaj, otoyol bitiyor.
O bölgede endüstri-sanayi bölgesi oluşturmak için tarım arazisi olmayan bir yere ihtiyacımız var. Hayvancılık ve tarım sanayisi konusunda Küçük Menderes havzası büyük mesafe katetti. Yem fabrikalarını kurma düşüncelerini daha fazla arttırmamız lazım. Kınık, Bayındır ve Çeşme'de çok güzel TOKİ'ler yaptık. Aliağa'da şu anda projeler var. Okul yapma projelerimiz devam ediyor.
Diğer projelerimiz çok büyük projeler olduğu için bunlar gözden kaçıyor, halkımızın asıl istediği şeyler bunlar. İzmir'de turizm ivme kazanacak. Yarımada'da yatak kapasitesinin artması lazım ve bunu yapmak istiyoruz, bunun için de belediyenin imar konularında yardımcı olmasında fayda var. Seferihisar, Urla, Çeşme ve Karaburun ciddi bir ivme kazanmış olacak. Kruvaziyeri tekrar hareketlendirmeliyiz.
Kadifekale'yi, Kemeraltı'nı böyle değiştirebiliriz.

OHAL ÇOK FARKLI

OHAL süreci ile ilgili son durum nedir?
- OHAL sürecine ilişkin adımlar seçimden sonra yapılacak.
Bugünkü OHAL, dışarıya ilan edilen bir şey değil, devlet içerisindeki sızmalara karşı yapıldı.
Eski dönemlerdeki dışarıya karşı yapılan OHAL algısını kıstas alarak düşünmemek gerekir.
Öyle olsaydı eğer Alsancak'ta, Konak'ta askerin görülmesi lazımdı. Her yerde bir asker görüntüsü olurdu. 28 Şubat'ta OHAL ilan edilmedi ama askeri öğrenciler hafta sonlarında kıyafetleriyle meydanda geziyordu Konak'ta. İnşallah seçimden sonra bu konuda da adımları atmak arzusundayız.

KANDİL DAĞILACAK

Peki savunma sanayi...
- Savunma sanayiinde geldiğimiz nokta itibariyle çok önemli bir yerdeyiz. Bir kere savunma ve sanayi, ülkenin kaderini etkileyecek iki hususa direkt olarak etki yapıyor. Birincisi, terör operasyonlarına çok büyük imkanlar ve başarılar sağlıyor. Kendi imkanlarımızla yapılan İHA ve SİHA ile yapılan mücadeleler, ASELSAN'la, BMC ile yapılan işlemler, kendi atak helikopterimizi yapmamız, kendi gemimizi yapmamız bizler bu imkanları sağlıyor. S-400 füzelerinin alınması bir mesele, teknoloji transferi ayrı bir konu. Bu da dünyadaki caydırıcılık anlamında bizlere çok büyük imkan sağlıyor.
Fırat'ta, Zeytin Dalı'nda gördük bu imkanları, şimdi de Kuzey Irak'ta bunu göreceğiz.
Kuzey Irak'taki hedefimiz belli, hedefimize doğru orada kararlı bir şekilde ilerliyoruz. Mardin'in, Hakkari'nin, Van'ın özgürlüğü Kandil'in dağıtılmasından geçer. Oradaki insanlarımızın rahatlığı açısından Kandil'in tamimiyle yerle bir edildiğinin, dağıldığının görüşülmesinde fayda var. Savunma sanayiinde yatırım arttı. AR-GE harcamalarına savunma sanayiinde 6 kat bir öncekine göre fazla bir şekilde yatırım yapmışız.
Artı 18 kat da ihracatımızda bu anlamda artış var. En son Pakistan'a 30 tane atak helikopterinin satışını gerçekleştirdik.
Bu cari açığı da kapatacak önemli bir hamledir. Bizler hep askeri tarafını düşünüyoruz ama işin bir de ekonomik tarafı var, bunlar katma değeri fazla olan ürünler ve imalatlar.

'İMAR BARIŞI ÇOK ÖNEMLİ'

İmar barışı İzmir için çok önemli bir proje. 2015 seçimlerinde 1 Kasım'a giderken biz vatandaşlarımıza beyanlarımızda söylemiştik.
Kentsel dönüşüm alanlarında kalmak şartıyla elektrik ve su bağlanabilecek diye. Bu konuda kanun düzenlemesini yaptık. Ama bu konuda Büyükşehir'in, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yetkileri var. Bu bölgeleri kentsel dönüşüm alanı ilan edin dedik Büyükşehir'e.
Ama bu ilan edilmedi ve en son imar barışıyla bu sorun çözüme kavuşturuldu. İmar barışı, yerinde dönüşüm... Türk Milleti olarak en büyük farklarımızdan birisi dünyadaki çoğu millete göre birbiriyle ilişki kurmayı seven, komşusuyla ilişkisini devam ettirmek isteyen bir milletiz.
Bu komşuluk kültürünü bizim devam ettirmemiz çok önemli, bunu yapacak şekilde bir kentsel dönüşüm projesi yapılmalı. Büyük projelerin yanı sıra bir çok proje de uygulandı.
Kınık, Bayındır ve Çeşme'de çok güzel TOKİ'ler yaptık. Aliağa'da şu anda projeler var.
Okul yapma projelerimiz devam ediyor. Diğer projelerimiz çok büyük projeler olduğu için bunlar gözden kaçıyor, halkımızın asıl istediği şeyler bunlar.

'KARŞIYAKA STADI'NA BELEDİYE DAVA AÇTIRDI'

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Stadı'na engel oldu. Karşıyaka stadı, belediye davayı geri çekerse olacak. O dilekçeleri organize eden, dava açtıran belediye. Çevre ve Şehircilik'ten statlarla ilgili ekstra bilgi almak için vatandaş gelmiyor, belediyeden gelip, onlar bilgi alıyorlar. Biz dava açılınca anlamıştık zaten. Oraya 6 milyonluk bir yatırım yaptık, bu heba olacak bir yatırım değil. Bir yapı oluşmuş, bilirkişiler aynı bilirkişiler.

‘Erdoğan’a oy verecek CHP’liler tanıyorum’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA