• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’de operasyon İzmir’den başladı

CHP’de operasyon İzmir’den başladı

13.07.2018, 00:42

, Başkanı ’na Genel Merkez’e karşı bayrak açtıran Yerel Seçim Raporu’na ulaştı. Kılıçdaroğlu’na yakın olan ’ın hazırlattığı iddia edilen raporda İzmir’de Kocaoğlu dahil 15 başkanın değiştirilmesi gerektiği vurgulanıyor

FATİH ŞENDİL

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun CHP Genel Merkezi'ne 'değişim' çağrısı yapmasına sebep olan çarpıcı İzmir Raporu'na Yeni Asır ulaştı. Tuncay Özkan'ın kendi gönlünde yatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığına zemin hazırlamak için hazırlattığı öne sürülen raporun CHP İzmir örgütünde bomba etkisi yaratacağı belirtiliyor. Raporda İzmir'de yerel seçimlerin halktan kabul gören yeni yüzler, inandırıcı isimlerle kazanılabileceği ve bu yüzden bu değişikliklerin yapılması gerektiği savunuluyor.

BÜYÜKŞEHİR İÇİN 3 İSİM

Çarpıcı önerilerin yer aldığı raporda, Kocaoğlu'nun yerine sırasıyla Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ ve Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya'nın aday gösterilmesi öneriliyor. Raporda, Batur'un aday gösterilmesi halinde Narlıdere'de avukat Devrim Kırlangıç'ın ilçe belediye başkan adayı yapılması gerektiği kaydediliyor. Karabağ'ın Büyükşehir adayı gösterilmesi halinde CHP'nin seçimlere daha önce Büyükşehir Belediyesi'nde de önemli görevler üstlenen mimar Hasan Topal'la gitmesi gerektiği dile getiriliyor. Büyükşehir adaylığı için 3. seçenekte yer alan Çalkaya'nın yerine ise, yerine CHP Balçova İlçe Başkanı Aygül Eryılmaz'ın ismi öneriliyor.
Bu 3 başkanın Büyükşehir Belediye Başkanı adayı yapılmaması halinde mevcut belediyelerde yeniden aday yapılması da isteniyor.

14 BAŞKANIN İSMİ ÇİZİLDİ

Raporda birçoğunu Büyükşehir Belediye Başkan Aziz Kocaoğlu'nun yerel seçim döneminde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na istifa resti çekip aday gösterilmelerini sağladığı isimler başta olmak üzere 14 ilçe belediye başkanının değişmesi isteniyor. Buna göre, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç'in yerine Dr. İdris Yavuzyılmaz, Bornova'da Olgun Atila'nın yerine şehir plancısı Okan Karlıdağ, Buca'da Levent Piriştina'nın yerine avukat Heval Savaş Kaya, Çiğli'de Hasan Arslan'ın yerine CHP Çiğli İlçe Başkanı Utku Gümrükçü, Foça'da Gökhan Demirağ'ın yerine CHP Foça İlçe eski Başkanı Günal Biçer, Gaziemir'de Halil İbrahim Şenol'un yerine Gaziemir İlçe eski Başkanı Umut Tekin, Karaburun'da Ahmet Çakır'ın yerine CHP Karaburun İlçe Başkanı Bülent Çumçum, Karabağlar'da Muhittin Selvitopu'nun yerine CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Mehmet Türkbay, Karşıyaka'da Hüseyin Mutlu Akpınar'ın yerine geçen dönemki Başkanı Cevat Durak, Konak'ta Sema Pekdaş'ın yerine CHP Konak İlçe Başkanı Çağrı Gruşçu, Menemen'de Tahir Şahin'in yerine Serdar Aksoy, Çeşme'de Muhittin Dalgıç'ın yerine Hakkı Berksü, Tire'de Tayfur Çiçek'in yerine CHP Tire İlçe Başkanı Hakan Şenoyar ve Urla'da Sibel Uyar'ın yerine de CHP Urla İlçe eski Başkanı Bahri Yalaz'ın belediye başkan adayı gösterilmesi öneriliyor.

BAŞKA İLÇELERE ÖNERİLENLER

Aynı raporun 2014 seçimlerinde kaybedilen ilçe belediyeleri bölümünde de Aliağa için Özcan Durmaz, Kınık için Ziraat Odası Başkanı Murat Tosun, Kiraz için İşadamı Salim Özkarakaş, Menderes için turizmci Şinasi Akçay, Ödemiş için gıda mühendisi Remzi Boyacıoğlu, Selçuk için Emir Cömert, Torbalı için genç işadamı Övünç Demir ve Kemalpaşa için de İlçe Ziraat Odası Başkanı Bülent Ali Oray'ın isimleri öneriliyor.

KALMASI İSTENENİ

Hazırlanan raporda Bayındır Belediye Başkanı Ufuk Sesli, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Dikili Belediye Başkanı Mustafa Tosun ve Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce'nin başarılı oldukları savunularak, yeniden aday gösterilmeleri talep ediliyor.

CHP’de operasyon İzmir’den başladı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN