• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Bedellide 28 gün tartışması

Bedellide 28 gün tartışması

20.07.2018, 23:24

AK Parti, kamuoyunun çıkmasını dört gözle beklediği bedelli askerlikte 28 günlük temel askerlik süresini, gelen yoğun talepler üzerine kaldırmayı tartışmaya açtı. Asker kaçaklarına da gerekli zorunlulukları yerine getirmesi koşulu ile bedelli yolunun açılabilir.

DEĞİŞİKLİK OLACAK

Bedelli askerlik düzenlemesinin de içinde bulunduğu torba yasa teklifi 23 Temmuz Pazartesi günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ele alınacak.
AK Parti kurmayları, komisyon toplantısı öncesi kamuoyundan gelen talepleri de dikkate alarak torba teklifin tümünü masaya yatırdı. Değiştirilmesi tartışılan düzenlemeler şöyle: Teklifte en çok tartışılan konu 28 günlük temel askerlik süresi oldu. 28 günlük sürede çalışanlar ücretsiz izinli sayılsa da esnaf, doktor, ihtisas yapanlar gibi gruplar açısından sıkıntı sürüyor. Vatandaşlar sosyal medya üzerinden AK Parti'ye baskı yapıyor. Talepler doğrultusunda 28 günlük sürenin kaldırılması tartışmaya açıldı. İlgili kurumların da onay vermesi halinde değişiklik gündeme gelebilecek.
Değişikliğin yapılması halinde 25 yaş ve 15 bin koşulunu yerine getirenler askerlik yapmış sayılacak. Bedelliden 400 bin kişinin yararlanması bekleniyor. Bunların bir aylık eğitimlerinin maliyeti de sürenin kaldırılmasında etkili olacak.

ZÜBEYDE YALÇIN

Bedellide 28 gün tartışması haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN