• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

kahramanı ’in yeni başsavcısı

15 Temmuz kahramanı İzmir’in yeni başsavcısı

26.07.2018, 23:01

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesinin 2018 Yılı Ana Kararnameleriyle, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na eski Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ömer Faruk Aydıner getirildi.

HERKESİ TETİKLEDİ

FETÖ'nün 15 Temmuz hain darbe girişiminde Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili olan Ömer Faruk Aydıner'in 15 Temmuz gecesi FETÖ'cü hainlerin gözaltına alınması için İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne yazı yazan ilk savcı olduğu belirtilmişti. Aydıner imzası taşıyan ve İstanbul Emniyeti'ne o akşam 23.00 sularında fakslanan yazıda, "Silahlı kuvvetler içerisinde bir kısım cuntacının, TSK ve Türkiye Cumhuriyeti kurumlarını ele geçirmeye teşebbüs ettikleri anlaşılmakta. Türk Milleti'ne karşı harekete geçen cuntacıların gözaltına alınması rica olunur" ifadelerine yer verilmişti.Türk tarihinin en kara gecelerinden birini anlatan Aydıner de, "Çatalca eski görev yerimdi. Hafta sonu için gitmiştim. Eşim ve çocuklarım Ataköy'deydi. Tankları görünce, eski dostum istihbaratçı Mehmet Ali Bal'ın yanına gittim. Birlikte silahlandık. Saat 23.00 gibi Çatalca Adliyesi'nin İdari İşler Müdürü'nü çağırdım, gözaltı talimatını yazdım. O dönem İstanbul Emniyet Kaçakçılık Şube Müdürü olan Feramuz Çetin'i aradım ve talimatı faksla gönderdim. Polisler de birbirlerine WhatsApp'tan gönderdiler. Biz Bakırköy Adliyesi'ne hareket ettik ancak insanların dışarıya çıkması nedeniyle Sefaköy'de trafik kapalıydı. 1 saat yürüyerek adliyeye ulaştık. O gece ilk havalimanı kulesini ele geçiren albayı gözaltına aldık" ifadelerini kullanmıştı.

15 Temmuz kahramanı İzmir’in yeni başsavcısı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN