• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

“Türk milletine tehdit sökmez”

“Türk milletine tehdit sökmez”

27.07.2018, 14:54 Güncelleme Tarihi: 27.07.2018,21:17

Başkanı , dün geldiği İzmir’de Başkanı Trump’ın, ‘Papaz’ tehdidine sert yanıt verdi. “Bu millete tehdit sökmez” diyen Yıldırım, “ABD’nin Türkiye ile ilişkilerini geliştirmek istiyorsa tehdit dilinden vazgeçmesi lazım” dedi

TBMM Başkanı Binali Yıldırım, ABD Başkanı Donald Trump'ın, "Papaz Andrew Craig Brunson'un serbest bırakılmaması halinde Türkiye'ye yaptırım uygulayacağı" şeklindeki tehdidine ilişkin, "Bize tehdit sökmez, bu millete tehdit sökmez. Dolayısıyla ABD Türkiye ile ilişkilerini uzun vadede geliştirmek istiyorsa bu tehdit dilinden vazgeçmesi lazım" dedi. TBMM Başkanı Binali Yıldırım, yeni görevinin ardından ilk kez geldiği ve coşkuyla karşılandığı İzmir'de vatandaşlara hitap etti ve çeşitli etkinliklere katıldı. Yıldırım, Mersinli Camisi'nde kıldığı cuma namazının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yıldırım, "Terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği, casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen ABD'li papaz Andrew Craig Brunson'un tutukluluğunun 'sağlık sorunları' dikkate alınarak ev hapsine çevrilmesinin ardından ABD'nin Türkiye'ye yönelik tehditlerine" ilişkin soru üzerine şunları kaydetti:

BU DİLDEN VAZGEÇMELİ

"Bize tehdit sökmez, bu millete tehdit sökmez. Dolayısıyla ABD Türkiye ile ilişkilerini uzun vadede geliştirmek istiyorsa bu tehdit dilinden vazgeçmesi lazım. Türkiye'yi tehdit etmeden önce Türkiye'de bir 15 Temmuz darbe girişiminin olduğunu ve bu girişimin faali olan, başı olan FETO'nun ABD'de elini kolunu sallayarak hiçbir kısıtlamaya tabi tutulmadan muhafaza edildiğini unutmamalı. ABD hukuk devletiyse Türkiye de hukuk devleti. Dolayısıyla hukuk kararına saygı göstermek durumunda. Bizim tavsiyemiz ABD'nin bu ucuz tehdit lisanını bırakması ve Türk halkının güvenini nasıl kazanacak bunun yollarına bakması lazım."

ÇAVUŞOĞLU: TEHDİDE BOYUN EĞMEYİZ​

Donald Trump'ın küstah tehditlerinin ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu önceki gün ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile telefonda görüşmüştü. Bu görüşmeye ilişkin bilgi veren Dışişleri kaynakları "Bakanımız dün ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile yaptığı telefon görüşmesinde 'Kimsenin tehdidine boyun eğmeyeceğimizi, hukuk kurallarının istisnasız herkes için geçerli olduğunu' vurgulamıştır" dedi.

NİDA ALADAĞ

“Türk milletine tehdit sökmez” haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN