• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Başkan Erdoğan’dan müjde

Başkan Erdoğan’dan müjde

29.07.2018, 00:14

Başkan Erdoğan, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Zambiya’da konuştu. Türkiye’den Zambiya’ya direkt seferlerin başlayacağını müjdeleyen Erdoğan, imzalanan 12 anlaşma için ise “Çok hızlı bir başlangıç yapıyoruz” dedi

Güney Afrika'daki temaslarını tamamlayan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Zambiya'ya geçti. Bu ziyaret, Türkiye'den Zambiya'ya Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen ilk resmi ziyaret olması bakımından da tarihi bir önem taşıyor.
Bu ziyaretin Türkiye ve Zambiya arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesine imkan sağlayacağı belirtiliyor.
Başkan Erdoğan, Kenneth Kaunda Uluslararası Havalimanı'nda Zambiya Cumhurbaşkanı Edgar Chagwa Lungu tarafından resmi törenle karşılandı.

RENKLİ KARŞILAMA

Törende Erdoğan onuruna top atışı gerçekleştirilerek iki ülkenin ulusal marşları çalındı. Ardından Erdoğan tören kıtasını selamladı.
Daha sonra karşılama töreni kapsamında Zambiya'nın yöresel kıyafetlerini giyen dansçıların şovu başladı. Erdoğan ve heyet, Zambiya Cumhurbaşkanı Lungu ile birlikte gösterileri ilgiyle takip etti. Erdoğan, Zambiya Cumhurbaşkanı Edgar Lungu ve heyetiyle gerçekleştireceği ikili ve heyetlerarası ticari görüşmelerin öncesinde Cumhurbaşkanlığı Kabristanı'nı ziyaret etti.

HIZLI BİR BAŞLANGIÇ

Zambiya Cumhurbaşkanı Edgar Lungu ile başbaşa ve heyetler arası görüşme gerçekleştiren Başkan Erdoğan, "Siyasi, askeri, ekonomik, ticari, kültürel her türlü alanda işbirliğimizi daha da ilerletmeye hazır ve kararlıyız. Bugün çok hızlı bir başlangıç yapıyoruz. İmzalayacağımız anlaşmalara farklı bir önem atfediyoruz. Farklı alanlarda 12 anlaşma imzalayacağız" dedi.

Başkan Erdoğan, Zambiya'yı dost bir ülke ve siyasi bir ortak olarak gördüklerini ifade ederek, "Zambiya Ulusal Meclisi'nde bir dostluk grubu oluşturulmasını özellikle bekliyoruz. Parlamentolar arası ilişkilerimizi sağlam bir çerçevede ilerletebiliriz. Ticari ilişkilerimize ivme kazandırmak amacıyla çabalarımızı sürdürmeliyiz. 7.Ulusal Kalkınma Planı çerçevesinde öncelik verdiğimiz alanlarda iş birliğini ilerletebiliriz. Aralık başı gibi Zambiya uçuşlarını başlatacağız. Bu Zambiya'nın turizmde bir patlama yapmasını sağlayabilir. İki ülke arasındaki ticaret de gelişecek. İş birliği potansiyelimiz yüksektir. Tarım teknolojisi konusunda iş birliği için kararlı adımlar atabiliriz" açıklamasını yaptı.

GÜVENLİKTE İŞBİRLİĞİ

Askeri ve güvenlik işbirliği konusunda askeri makamların temasının devam etmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Erdoğan, "Zambiya'nın savunma sanayinin ihtiyaçlarının karşılanmasında işbirliği yapabiliriz. Emniyet teşkilatlarımız arasındaki işbirliği memnuniyet vericidir.
Ülkemizdeki Zambiyalı öğrenci sayısı 100'ün üzerinde" ifadelerini kullandı.

EMİNE ERDOĞAN HAYVANLARI SEVDİ

Emine Erdoğan, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından eşi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eşlik ettiği Güney Afrika Cumhuriyeti ziyareti sırasında gittiği Johannesburg'daki Aslan Park'ta çekilen fotoğrafları paylaştı. Emine Erdoğan, yavru aslanları sevdiği ve zürafaları beslediği fotoğrafların altına, "Aslan Park'ı ziyaret ederek yavru aslanları sevdik. Yaban hayatı yakından gözlemledik" notunu düştü.

Başkan Erdoğan’dan müjde haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN