• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Saatli bomba 17.30’da patlayacak

Saatli bomba 17.30’da patlayacak

29.07.2018, 23:12

CHP’de, muhaliflerin imza toplama süreci bugün saat 17.30’da tamamlanacak, Genel Başkan ’nun kaderi de belli olacak

CHP'de 16 Temmuz'da olağanüstü kurultay talebiyle başlayan imza toplama süreci bugün saat 17.30'da tamamlanırken CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kaderi de belli olacak. "Değişim ve Umut Kurultayı" adı altında olağanüstü kurultay talebiyle imza toplayan CHP'li delegeler 625 olan salt çoğunluktaki imzaya ulaştıklarını açıklamalarına rağmen genel merkez yöneticileri sayının çok daha aşağılarda olduğunu savundu.

15+7 GÜN

CHP Tüzüğü gereği 15 günlük sürede toplanan imzaların bir hafta içinde parti genel merkezine ulaştırılması, yeterli imzaların ulaşmasının ardından ise 45 gün içinde olağanüstü kurultayın toplanması gerekiyor. Partide yeterli imzanın toplanıp toplanmaması konuşulurken, bazı kesimler tarafından sürecin mahkemeye taşınma ihtimali de göz ardı edilmiyor. Öte yandan önce kurultay için noter kanalıyla imza verip daha sonra da çeşitli nedenlerle imzasını çektiği iddia edilen delegelere ise büyük tepki olduğu öğrenildi.

DELEGE PAZARI

Yeni Asır'a konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir CHP'li PM üyesi ise "İmza veren delegelere ulaşmak zor olmadı. Çarşamba günü itibariyle genel başkan yardımcıları, bu kişileri bizzat ikna etti. 60 ila 70'e yakın kişi imzasını geri çekti. Şimdi Muharrem İnce'nin arkadaşları bu rakamı tam bilmiyor. Yani toplanan rakama rağmen kurultay kararı çıkmayabilir. Ama inanın delege pazarı, delege borsası yaşandı. Muhaliflerden ve Genel Merkez'den vaatler havalarda uçuştu. Belediye başkanlığı, parti içinde yöneticilik, meclis üyeliği, nakit para, araba, ihale, daire, daha neler var neler.
Atatürk'ün partisini bu duruma getirenler utansın. Bunların vebalini ödeyemezler.
Türk milletine cevap veremezler" dedi.


MUHALEFET UMUTLU, GENEL MERKEZ RAHAT

Tüzün: Değişim ateşini herkes görecek: CHP kurultay delegelerinin olağanüstü kurultay talebiyle noter kanalıyla başlattıkları imza sürecinde yazılı ve görsel basına yansıyan imza rakamları partiye büyük zarar verdi. Parti tüzüğüne göre, olağanüstü kurultayı toplayacak salt çoğunluğa ulaştıklarını noter tasdikli 632 ıslak imzalı belgenin kendinde olduğunun açıklamasını yapan CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, daha sonra ise bu rakamı değiştirerek "559 delege imzası elimizde, 69'u da postada. Toplam 628 imza topladık" dedi. Bu açıklama kafaları karıştırırken, 'bazı imzalar postada' demesi ise ilginç bulundu. Kurultay tarihi olarak İzmir'in kurtuluşu olan 9 Eylül gününü düşündüklerini belirten Tüzün, ısrarla kurultay ve değişim olacağını belirtti. Yeni Asır'a konuşan Tüzün, "Bugün herkes görecek değişim ateşini. Yeterli imzalardan daha fazla evrak vereceğiz" dedi.

Aksünger: Vicdanınızı satmayın: Olağanüstü kurultay talebi etrafında yapılan tartışmaların, delege iradesine yönelik olarak yapılan baskıların CHP'ye yakışmadığını vurgulayan CHP PM üyesi Erdal Aksünger, bu durumun aralarındaki yoldaşlık hukukunu da ciddi bir biçimde zedelediğini bildirdi. Aksünger, "Notere gidip önce değişim için imza verip, üç gün, beş gün sonra bu imzaları çekmek ne demek, anlamak mümkün değil. Ahlakınızı ve vicdanınızı satmayın. Ne vaat karşılığında bu imzalar geri çekiliyor, nasıl baskı yapılıyor. Genel Merkez tüm illere vekilleri baskı için gönderdi.
Bunlar tarih boyunca yazılacak. Sokaktaki herkes, CHP'liler hatta CHP'li olmayanlar bile değişim diyor. Bunlar ise değişim yok diyor" dedi. Aksünger, konunun mahkemeye taşınmaması gerektiğine işaret ederek, Kılıçdaroğlu'nun kendi isteğiyle olağanüstü kurultayı toplaması gerektiğini belirtti.
Aksünger, "Bunu zorla yapmak veya zorla engellemek bize yakışmaz. İkisine de karşıyım" dedi.

Özkan: Asla kurultay olmayacak: Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan ve Bülent Tezcan, toplanan imza sayısının 500 civarında olduğunu ve 60-70 arası kurultay delegesinin de imzalarını geri çektiğini belirterek asla kurultay olmayacağını tekrarladı. Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin, "Böyle konuşanların da genel başkanı olacağım" açıklaması ile ilgili İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, "Kurultay olur ve seçilirse Genel Başkanımız olur. Bu konuyu gündeme getirmeye gerek yok. Bugün herkes herşeyi 17.30'da görecek" diye konuştu.

Tezcan: Delegeler kararını vermiştir:Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, "Kurultayın kesinlikle olacağına inanmıyorum. Delegelerimiz hakkaniyet çerçevesinde kararlarını vermiştir. Muharrem İnce bizim Cumhurbaşkanı adayımızdır, bu konuda hiçbir polemiğe girmem. Tabii ki kurultay olur ve seçilirse de genel başkanımız olur" dedi.

BU TARTIŞMA BİTMEZ

Partide yeterli imzanın toplanıp toplanmaması konuşulurken, bazı kesimler tarafından sürecin mahkemeye taşınma ihtimali de göz ardı edilmiyor. Kurultay için imza toplayanlar süre bittikten sonra tüzük gereği kendilerine tanınan bir haftalık süreyi kullanacakları yönünde açıklama yaparken CHP'li bazı isimler sürecin mahkemeye taşınmadan gereği yapılarak kurultayın toplanması gerektiğine işaret ediyor. CH P MYK eski üyelerinden Umut Oran, "CHP'yi mahkeme kapılarına düşürmeyin" uyarısı yapan isimlerden. Oran, "CHP'yi kısır kavgalardan kurtaracak olan da, CHP seçmenine özgüven verecek olan da fikirler ve başarıya götürecek öneriler üzerine odaklanmaktır. Görünen o ki aksi her durumda imza sayıları üzerinden yürüyen tartışma, mahkeme safhasına ya da ağır kavga görüntülerine varacaktır. Böyle bir durumsa seçim hezimetlerinin üzerine çok daha büyük bir hayal kırıklığı anlamına gelecektir. Düşüncem odur ki şartlar ne olursa CHP, mahkeme kapılarına düşürülmemelidir" ifadesini kullandı.

FATİH ŞENDİL

Saatli bomba 17.30’da patlayacak haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN