• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’dan savunmada işbirliği çağrısı

İran’dan savunmada işbirliği çağrısı

21.08.2018, 23:13

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, komşu ve dost ülkeler olarak Türkiye ile İran'ın savunma sanayisi alanında işbirliği yapabileceğini ve savaş uçağı üretebileceğini söyledi. Başkent Tahran'da düzenlenen "Kevser" savaş jeti tanıtım toplantısında konuşan Ruhani, ABD yaptırımları ve komşu ülkelerle ilişkilere dair değerlendirmelerde bulundu. Savunma sanayisinde maliyeti düşük ve etki gücü yüksek silahlar üretmek istediklerini belirten Ruhani, bu sahada gittikçe güçlendiklerini ifade etti.

"ABD'YE GÜVENİLMEZ"

Komşu ve dost ülkelerden Türkiye ve Pakistan ile savunma alanında işbirliği yapabileceklerini vurgulayan İran Cumhurbaşkanı, bu ülkelerin birlikte çalışması durumunda savaş uçağı üretebileceklerini ve daha fazlasını yapabilecek kapasiteleri olduğunu kaydetti. ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırımlarını da eleştiren Ruhani, İran'ın komşu ülkelerle daha fazla işbirliğinden yana olduğunun altını çizdi. Ruhani ayrıca, ABD'yi "güvenilmez" bir devlet olarak tanımlayarak, "ABD, İran'a saldırması durumunda maliyetinin kendileri için çok ağır olacağını çok iyi biliyor" dedi.

İran’dan savunmada işbirliği çağrısı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN