• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Malazgirt ruhuyla 2071'e

Malazgirt ruhuyla 2071'e

26.08.2018, 16:52 Güncelleme Tarihi: 27.08.2018,00:41

Başkan Erdoğan, Anadolu’nun Fethi Malazgirt 1071 Töreni’nde birlik çağrısı yaptı. Tarihi mirasa sahip çıkılmasını isteyen Erdoğan, “Unutmayın Anadolu bendi yıkılırsa ne Orta Doğu ne Orta Asya ne Balkanlar kalır. Malazgirt ruhunu yaşatmayı başaramazsak geçmişle birlikte geleceği de kaybederiz” dedi

Anadolu'nun Fethi Malazgirt 1071 Töreni'ne katılan Başkan Recep Tayyip Erdoğan, önemli mesajlar verdi. Erdoğan, şöyle konuştu:

On binler Malazgirt Ovası'nı doldurdunuz. Az önce resmi rakamı aldım, 75 bin kişi. Burada yapacağımız daha çok şeyler var. İnşallah çevre düzenlemesini burayı özellikle selvilerle çevreleyip çok daha iyi bir hale getirelim diyoruz. Fetih zulme karşı başkaldırının adıdır. Bizim medeniyetimiz fetih medeniyetidir. En büyük fethimiz gönüllerin fethidir. Kaç asır geçerse geçsin varlığımız bu sayede devam ediyor. Malazgirt'te kazandığımız zafer bize Avrupa'nın ortalarına kadar giden yolu açmıştır. Bu yüzden Malazgirt Mekke, Medine, Bursa, Edirne, İstanbul tüm Balkanlar demektir. Malazgirt ruhunu unutursak ne öncemiz kalır ne sonramız. Biz Malazgirt'te sadece bir zafer kazanmadık Malazgirt'te millet olduğumuzu tüm dünyaya ilan ettik. Şayet Malazgirt ruhunu yaşatmayı başaramazsak geçmişimizle birlikte geleceğimizi de kaybederiz.

SİZ İNSANLIĞIN UMUDUSUNUZ

Maziden atiye uzanan bu büyük mirasa çok iyi sahip çıkın. Mekke'ye, Medine'ye sahip çıkın. Bu mübarek topraklara namusunuz gözüyle bakın. Kudüs'e, Selçuklu'ya Osmanlı'ya sahip çıkın. Osmanlı başkentlerine evladı fatihan olan Balkanlara sahip çıkın. Kurtuluş Savaşımıza ve Cumhuriyetimize sahip çıkın. 15 Temmuz kıyamına sahip çıkın. Bu tarihi hadiseyi asla unutmayın. Siz bu ülkenin, bu ümmetin ve tüm insanlığın umudusunuz.
Anadolu, insanlığın geleceğinin kilit taşıdır. Büyük liderler Anadolu'ya sahip çıkmak istemiştir. İşte Çanakkale'de Gazi Mustafa Kemal o gençliği ile beraber yedi düvele karşı savaştılar ve Çanakkale geçilemedi.
Nice şehitler verildi.

ANADOLU BENDİ YIKILAMAZ

Ülkemizin yaşadığı sıkıntıların sebeplerini konjonktürel gelişmelerde arayanlar çok yanılırlar. Perde gerisinde yazılan senaryoların arka planı vardır. Unutmayın, Anadolu bir benttir bu bent yıkılırsa ne Orta Doğu ne Orta Asya ne Balkanlar kalır. Üzerinden ulu çınar gölgesi kalkan tüm bu coğrafya tehlikeye maruz kalır. En ufak bir zaaf belirtisi gösterdiğimizde üzerimize leş kargaları gibi geleceklerini görürsünüz. İçimizdeki gafiller sanıyorlar ki mesele Tayyip Erdoğan meselesidir. Hayır mesele Türkiye, İslam meselesidir.
Bir kez daha bu gazada yer alan tüm kahramanları şükranla yad ediyorum.

ATALARIN KABRİNE ZİYARET

Berabe rinde bakan ve komutanlarla Ahlat'a gelen Erdoğan, UNESCO Dünya Kültür Mirası geçici listesindeki dünyanın en büyük Türk İslam Mezarlığı olma özelliğine sahip Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığı hakkında yetkililerden bilgi aldı. Erdoğan ardından, 210 dönümde kurulu ve içerisinde 8 bin 200 mezar taşı, yazılar, kabartmalar ile oymalar bulunan mezarlığı gezerek şehitler için dua okudu.

'SAKIN AYRILIĞA DÜŞMEYİN'

Baş kan Erdoğan, Ahlat ve Malazgirt'te düzenlenecek etkinlik öncesi ise Ahlat'taki Selçuklu Meydan Mezarlığı'nı ziyaret etti. Erdoğan, buradaki konuşmasında "Bir olacağız, diri olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Bizi bölemeyecekler parçalayamayacaklar. 2053, 2071'e yürüyeceğiz. Sakın birbirinize kin tutmayın ayrılığa düşmeyin" dedi.

KOCATEPE'YE ZAFER YÜRÜYÜŞÜ

Zafer Haftası ve Büyük Taarruz'un 96. yıldönümü kutlamaları kapsamında Türkiye'nin dört bir yanından gelen vatandaşların katılımıyla Kocatepe'ye Zafer Yürüyüşü gerçekleştirildi. Yürüyüş öncesi Şuhut'a bağlı Çakırözü köyündeki okul bahçesinde etkinlik düzenlendi.
Gençler ve çok sayıda vatandaş ile o döneme ait asker kıyafetlerinin benzerlerini giyen askerler, Zafer Yolu'ndan yürüyüş başlattı.

AHLAT'A CUMHURBAŞKANLIĞI KÖŞKÜ KURULACAK

"Millet imizin birliğinin beraberliğini sembolü olan bu bölgeyi korumalıyız" diyen Erdoğan, "Sayın Bahçeli güzel bir hatırlatmada bulundu: Ahlat'a bir Cumhurbaşkanlığı Köşkü yakışır. Çünkü otağı Sultan Alpaslan oraya kurdu biz de varisleri olarak oraya inşallah bir otağ kuralım. Malazgirt Savaşı'nın yaşandığı bölgeyi milli park ilan ettik. Bu yıl milli park alanının ilk etabı devreye girdi" diye konuştu.

Malazgirt ruhuyla 2071'e haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN