• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

“Son noktayı Türkiye koyar”

“Son noktayı Türkiye koyar”

11.09.2018, 00:40

Türkiye için işinin şakası olmadığını söyleyen güvenlik ve terör uzmanı , “İdlib’te son noktayı kesinlikle Türkiye koyacaktır” diye konuştu

ERHAN GÜLENÇ

Güvenlik ve terör uzmanı, emekli İstihbarat Albay Coşkun Başbuğ, Suriye'de rejim güçlerinin kara harekatına hazırlandığı İdlib'le ilgili son durumu Yeni Asır'a değerlendirdi.
"Türkiye için İdlib işinin şakası yok" diyen Başbuğ, "Çünkü, İdlib'in ardından Afrin ve El Bab'tan çıkmamız istenecek.
Başa döneriz. Bu işin sonu Hatay'a kadar dayanır. O yüzden Türkiye, İdlib'e Esed tarafından yapılacak kara harekatına müdahale eder. Zaten, sınıra yapılan yoğun askeri sevkiyat da kararlılığımızı gösteriyor" dedi.

AFRİN'DE SAVAŞ OLMADI

Başbuğ, Türkiye'nin Suriye rejiminin harekatına müdahalesinin herhangi bir savaş durumu yaratıp yaratmayacağıyla ilgili ise, "Afrin'de müdahale ettik savaş oldu mu? Esed, burada da üzerimize PKK, PYD'yi sürecek. Zaten kendi ordusu yok. Rejim güçleri denilenin yarısı PKK ve PYD. Esed'e bağlı 20 bin kişilik güç çıkmaz, bunların yarıdan fazlası terörist" dedi.

BİR PLANIMIZ DAHA VAR

"Yaşananlar konusunda başta Suriyeli kardeşlerimiz olmak üzere tüm dünya dönen dolapların, kimin ne olduğunun artık farkında" diyen Başbuğ, "Bu nedenle Türkiye'nin dünya üzerindeki ağırlığı Osmanlı döneminde olduğu gibi ağır ama emin adımlarla hak ettiği yeri buluyor. Bölge halkında Türkiye'ye Mehmetçiğe karşı inanılmaz bir sevgi ve destek var. Bu tarihi sorumluluğun bilinciyle Başkan Erdoğan 'Suriye'de bir oldu bittiye seyirci kalamayız, bir planımız daha var, Putin ile tekrar görüşebiliriz!' dedi. Aslında bu çıkış gözü dönmüşlere şunu duyuruyor: İdlib'te son noktayı kesinlikle Türkiye koyacaktır" diye konuştu.

RUSYA MASALA SARILDI

Başbuğ, Türkiye'nin yeni planının ne olabileceğiyle ilgili de, "Putin, Tahran Zirvesi'nde yapılan saldırılara gerekçe olarak 'bizim üslerimiz saldırılara uğruyor' masalına sarıldı. Bunun üzerine Erdoğan, 'tehdit gördüğünüz unsurları beraber bölgeden uzaklaştıralım' dedi. Bu talep yenilenecek, Rusların ısrarı halinde Türkiye'nin kararlılığı dile getirilecek ve yapılacak olası kara harekatına doğrudan müdahale edeceğimiz söylenecektir" değerlendirmesinde bulundu.

"KLONLANMIŞ PUTİN"

"Suriye'de yaşanan süreçten her ne kadar Esed sorumlu tutulsa da bu katilin olayların gelişiminde etkisi 'sıfır'dır" diyen Başbuğ, şunları söyledi:

"Esed adeta klonlanmış Putin. Son günlerde yapılan saldırılar istediği kadar rejimin üstüne yıkılsın, şu an Suriye'de yaşanan katliamın tek sorumlusu Rusya. Putin 'teröre yönelik nokta operasyonlar yapıyoruz' diyor ancak sonuç ortada, ölenler kadın ve çocuk; günahsızlar. Bir tane terörist cesedi yok."

'BİZ HARİÇ HERKES DURUMDAN MUTLU'

ABD ve Avrupa ile uluslararası kuruluşların yaptıkları tek şeyin timsah gözyaşı dökmek olduğunu kaydeden Başbuğ, "Yaşanan kaosun, başlatılan savaşın, yapılan katliamın Türkiye ve Suriye halkı hariç her ülkeye doğrudan ya da dolaylı faydası var. Ülkesinde akan kanı durduracak olan Esed tahtını ve iktidarını garantiye almak için kendisini güdenlerin verdiği emirleri uygulamanın derdine düşmüş durumda. Rusya, Lazkiye ve Tartus üslerinin doğu kanadını ve Fırat'ın batısını kontrol altına almanın, böylelikle güvenliğini artırmanın derdinde, ABD bu kaos sayesinde oluşan puslu havada sınırlarımızda ve Fırat'ın doğusundaki kirli yapılanmasını tamamlamanın derdinde. İran, Irak ve Suriye'de elde ettiği kazanımlarını korumanın derdinde. Kısacası bu cephede herkes durumdan mutlu" dedi.

“Son noktayı Türkiye koyar” haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN